Citat:
Ursprungligen postat av
Luzern
Nej, det beror på att sverige vimlar av lånetorskar. Dvs folk har lånat till bostad, bil, båt, resor andra kapitalvaror osv osv osv.
Dessa lånetorskar dvs en stor del av sveriges befolkning e desperata och tyr sig till vad som helst som kann rädda deras ekonomi. Det är därför stödet för S ökar.
Tja dessaaa "lånetorskar" har gjort så att ekonomin rullat på och att investerare berikat sig och att aktiemarknaden rullat på. Utan dessa "torskar" skulle väldigt mycket färre haft en bra ekonomi och anständiga pensionssparanden. Lånetorskarna har gjort en hel del rika rikare och även lyft upp en del medelklass några steg uppåt..Så hela samhällets ekonomi är beroende på dessa som belånar sig upp över öronen..Dessa får helt enkelt stå sitt kast och bli av med sina inköp som hus, bilar,båtar mm
Det är främst fastighetsmarknaden som behöver en ordentlig knäck nedåt. detta är på väg då många lokaler kommer att stå tomma efter konkurserna som nu kommer. Arbetslösheten kommer ge tomma villor och lägenheter då folk inte kan betala sina lån längre. Detta i sin tur lär sänka priserna till mindre uppblåsta priser. Många fastighetsägare som lånat till spekulationer i fastigheter kommer att kursa.
Så vi kommer få en nyttig rensning på den marknaden.