Citat:
Ursprungligen postat av
aina08
Jo jag förstår att man skyddar andra, och sig själv.
Tack för bra info.
Synd att dom var non-reusable.
Kan man använda FFP3 utan "karantän" eller alkoholbehandling eller är de samma där?
Alla vita masker med stroppar är sk "non-reusable" det betyder inte att du inte kan använda dem igen efter att ha låtit ev virus dö ut efter 4 dygn och efter att ha badat de i alkohol.
Många använder dem för slipning och då ansamlas mkt damm som täpper till filtrena.
Detta sker dock inte när du använder de för virus, endast om du har snor eller liknande som täpper till men vask med alkohol borde ta bort det mesta.
Sedan kan du självklart inte använda dem i flera veckor även med vask de går nog sönder efterhand och blir ett sanitärt problem men du kan nog använda de ett par gånger var iaf.
Samma sak för FFP3 engångsmasker.
FFP eller P är skyddsklassificeringen på produkten och bestämmer inte om produkten kan användas igen.
Köper du ex. Sundström S-100 halvmask med FFP3-filter så kan filtret doppas i alkohol och användas under flera år.