Citat:
Ursprungligen postat av
Ikea-Kamprad
Masslakt i italienska Bergamo. 5400 döda i mars 2020 jämfört med 900 i mars 2019. Alltså 4500 extra döda. Måste vara c19. Omöjligt att det finns en epidemi av hjärtinfarkter etc samtidigt som virus härjar.
5400 inhttps://www.ecodibergamo.it/stories/bergamo-citta/coronavirus-the-real-death-tool-4500-victims-in-one-month-in-the-province-of_1347414_11/
Mycket intressant. Jag känner inte till källan... den verkar ju vara lokal och överdriver därmed eventuellt. Men jag väljer att tro på uppgifterna tills vidare.
Det är alltså 2060 av de döda i Provinsen Bergamo i Mars som fått diagnosen COVID och finns med i corona-statistiken. Så av de 4500 "extra" så är det alltså 2440 som ej finns med i statistiken.
Det är alltså troligen mer än dubbelt så många i Bergamo som dött pga Corona än vad statistiken anger. Jag förmodar att några av de 2440 avled inte som direkt följd av coronan, men indirekt eftersom vårdapparaten i Bergamo varit chokad och troligen inte kunnat rädda livet på "vanliga" patienter under den här tiden.
Dubbelt så många corona-döda i Bergamo i mars alltså. Vilket blir mer än 2000 dödsfall att lägga till Italiens nuvarande officiella på 13000. Bergamo är ju en av de absolut mest drabbade områdena i italien. Men det finns nog ytterligare flera tusen i andra delar av landet som också strukit med under radarn som en följd av coronan.
Jag hoppas någon håller noga koll på att liknande inte sker i Sverige. Eller att någon med inflytande åtminstone högljutt riktar uppmärksamhet på detta.