Citat:
Ursprungligen postat av
Ola Schubert
Ja, gå i karantän själv, bara det medverkar till att bromsa smittan. Äntligen så agerar du inte som ett viljelöst får som måste ha en ledare som pekar med hela handen! Det är det som kallas uppdragstaktik: Lös uppgiften på det sätt du vet passar dig bäst, bara du löser uppgiften! Sedan väljer andra mindre extrema metoder som att:
Hålla avståndet, speciellt till äldre, men helst till alla.
Tvätta händerna, noga, och flera gånger om dagen. Gör det alltid innan du går ut och direkt efter du kommit hem.
Inte resa utanför det egna länet
Undvik att hålla i ledstänger o.dyl. Använd handskar varhelst det är möjligt.
Hosta och nys i armvecket
Undvik kollektivtrafik om det är möjligt för dig
Var hemma om du har hosta eller feber tills du känner dig helt återställd + 2-3 dagar extra
Sporta inte på ett riskabelt sätt som riskerar att sprida smitta
Besök absolut inte äldre släktingar eller vänner.
Promenera gärna, men håll avståndet till andra människor
Undvik restauranger och barer med mycket folk.
Handsprit i en lite flaska, eller i våtservett form kan vara bra att ha med dig när du inte kan tvätta händerna.
Undvik uteserveringar där man sitter mycket tätt.
Undvik trånga affärer där det finns mycket folk. Håll avståndet i kön till kassan. och i alla andra köer också.
Undvik, överhuvudtaget större folksamlingar, (även om de skulle bestå av mindre än 50 individer).
osv.
Dessa åtgärder bidrar till att bromsa smittan och skydda våra äldre.
Men som sagt var: Väljer du en total självisolering för att inte sprida smitta och riskera att bli smittad själv, fine..... (Är du 70 år eller äldre och/eller tillhör en riskgrupp i övrigt, så rekommenderar jag dessutom självisolering starkt). Men i övrigt: Försök inte pådyvla oss andra din egen, personliga, lösning på uppdraget.
Du har ingen självinsikt. Du är verkligen i FHMs ledband. Du rabblar upp FHMs rekommendationer, och är bror duktig.
Jag har redan gjort självisolering.
Det ligger i allas intresse att smittan minskar.
Jag tror tyvärr mer på Svenskt näringslivs förmåga att minska smittan än på FHM och regeringens förmåga.
Svenskt näringsliv/privata sektorn/aktieägare borde kräva hårdare tag från regering och FHM eftersom förbud och lagar plattar kurvan (se Danmarks kurva och antalet döda, jag litar inte på FHMs analys av våra lands olika kurvor) och ekonomiska kraschen lindras, företagare räddas så borde privata sektorn kräva hårdare tag från Regeringen (och FHM).
Vad jag tycker eller gör är helt meningslöst.