2020-04-01, 15:48
  #180937
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av chickenodogo
Så vad ligger antalet döda på idag tycker du? 30 som faktiskt rapporterades idag för idag? Eller 60 som det kommer ha sett ut om en vecka med alla eftersläpningar.

Det vet vi inte exakt, vi vet att kurvan ser mycket brantare ut nu dock, men den hade inte behövt se ut så ifall Stockholm rapporterat in enligt samma norm som de andra, då hade den fortfarande varit flack.
Citera
2020-04-01, 15:48
  #180938
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av tdlefnierregus
Tycker vi följer Englands kurva rätt bra då de körde som vi fram till karantän

UK
21 MARS - 233 döda
totalt antal fall 5018 stycken

SWE
1 april - 257 döda
totalt antal fall 5008

På 5 dagar dubblade UK sina fall på både totala antalet och antalet döda. följer vi den utvecklingen så har vi 10000 officiella fall den 6e april och ca 500 döda.

Försöker du säga att UK:s numera stränga karantän är verkningslös?
Tänk då på att både antalet bekräftade smittade och döda, ökar ju först efter att människor blir svårt sjuka och går till sjukhus, och dessa personer kan ju ha smittats innan UK utökade sin stränga karantän.
Dessutom har ju UK betydligt fler invånare än Sverige.
Citera
2020-04-01, 15:48
  #180939
Medlem
Kvantskallens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Max3x
Beror helt på vad man vill uppnå. Sveriges strategi är att "slösa" så lite pengar som möjligt på att rädda livet på folk i riskgrupper. Rent ekonomiskt är det korrekt, nästan genialiskt. Rent mänskligt och etiskt är det förkastligt, ett brott mot mänskligheten! Sverige är möjligtvis det enda landet där man kan genomföra en sådan strategi. UK och Nederländerna hade samma strategi, men där fick politikerna kovända för att inte bli lynchade av den allmänna opinionen.

Precis. Vad har hänt med värdegrunden Löfven et al?
Citera
2020-04-01, 15:49
  #180940
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av sanne
Ja jag vet, skolstängning har låg effekt, men minsta % nu är ju önskvärt. Men vi får se, närmaste dagarna kommer säga om Norge, Danmark, Finland var mera proaktiva än oss. Jag hoppas ju såklart att de har rätt, ändå kommer investerarna se detta som svajigt.

Att hålla skolorna stängda får väl dock folk att ta smittan på större allvar
Citera
2020-04-01, 15:49
  #180941
Medlem
Beaver14s avatar
Tittade i FHM:s statistik och där finns IVA fördelat på ålder. Det är tydligt att är du 80+ så får du inte IV. Endast 18 av 972 bekräftade fall har skrivits in på IVA i den åldersgruppen. Gruppen står för Mer än hälften av dödsfallen (147 st)
Citera
2020-04-01, 15:49
  #180942
Moderator
-Info-s avatar
Anders Tegnell är pessimist:

Citat:
Det börjar bli en ganska brant kurva uppåt. Vi ska ta det som en påminnelse om att hålla fast vid det grundläggande, att inte gå till jobbet när man är sjuk, eller besöka äldre anhöriga, säger Tegnell och fortsätter:

– Det är en dominans av äldre som blir svårt sjuka. Det här är en olycklig utveckling. Vi får signaler från fler äldreboenden att man börjar få fall där.

https://www.expressen.se/nyheter/sa-spreds-smittan-i-sverige/

Kurvorna pekar åt fel håll. Enligt Anders Tegnell.

Och det kommer att bli värre.
Citera
2020-04-01, 15:49
  #180943
Medlem
crisscrosss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Locifer
Ett jätteproblem är att om man behöver intensivvård så behöver man det länge. 11-14 dagar har jg för mig. I normala fall brukar det röra sig om 2-3 dagar...
8-12 dagar räknar man med i amerikanska studier om beläggningsgraderna som man befarar. Data från Italien/Kina. Så det är nu många börjar bli utskrivna eller dör av de som lades in för 8-12 dagar sen
Citera
2020-04-01, 15:49
  #180944
Medlem
Filmer som sägs vara från Ecuador
https://twitter.com/hotpinkchihuah1
Citera
2020-04-01, 15:49
  #180945
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MAKHASHANAH
Tegnell har sagt att kurvan snart kommer gå brant uppför. Han trodde det skulle skjuta iväg någon dag tidigare än det gjorde.

Sen har han pratat om "dagsläget" och det är tydligt att vissa här har svårt med begreppen. Han borde använda ett språk som även svagbegåvade förstår, där håller jag med dig.
Vill man flacka kurvan nu så skulle man ha stängt krogar, fjällanläggningar och skolor för två veckor sedan och lagt en gräns på grupper om färre än 10 st
Så att det här skulle inträffa var inte speciellt svårt att fatta om man ville fatta.
Citera
2020-04-01, 15:49
  #180946
Medlem
Mr-skalmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Maharaja79
När man inte hör något alls från frontlinjen, så är det vanligtvis för att soldaterna där är för upptagna med kaoset av att bli beskjutna...

Om du är intresserad så finns en stor Facebook grupp där vårdpersonalen skriver för att stötta varann i sin ångest över att behöva jobba utan skyddskläder etc. Där kan du läsa mer om deras erfarenheter. Tror den heter nåt med vägrasänkthygienc19, inte säker men det finns nånstans här i tråden. Annat som nämnts i tråden är att intensivvårdsplatserna i Sthlm beräknas vara slut inom 1 v. enligt Region Stockholm. Så läget är inte så bra.
Jag kompletterar ditt inlägg med länken till Facebookgruppen
Länk : https://m.facebook.com/groups/2667429480032681/
//Skalman
Citera
2020-04-01, 15:49
  #180947
Medlem
gloffgloffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rad-i-Kalle
I stället för att peka med hela handen spretar fingrarna åt alla håll och kanter.

Som det här:


Ska man skratta eller gråta? Huka er gubbar, för nu laddar FHM om:

https://www.expressen.se/nyheter/sa-spreds-smittan-i-sverige/


Det här är ändå höjden av undfallenhet. En läkare ska inte behöva gå ut i media med en dylik vädjan - läkaren har ett viktigt jobb att sköta, och ska ha erforderlig uppbackning.

https://www.expressen.se/nyheter/lakarna-vadjar-ak-inte-hit-pa-pasklovet/

Ja. I denna krisen det viktigaste av arbeten.

Ja. I all form av samhället.
Citera
2020-04-01, 15:50
  #180948
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Zurfarn08
Igår slutade c19.se på 199 avlidna. Hittills idag är det 257 avlidna. Det är en ökning med 29%. Om samma sak upprepar sig imorgon så har vi 332 avlidna imorgon.

Går det ärligt talat att leka Bagdad-Bob då?

Han är nog på god väg att fly till Sydamerika precis som nazisterna efter WII.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in