Oj oj, jösses, jag säger då bara det, vilket helvete som tycks ha drabbat vår planet!
Till råga på allt tycks den rådande situationen ha delat upp oss människor i två läger, var den ena klungan ser framemot ett fungerande vaccin och tycker att var och en av oss gott kan försöka ducka den här kulan fram till dess, även om man inte anses vara i en statistisk riskgrupp.
Den andra klungan resonerar ungefär "C'mon, face it, ALLA kommer att åka på covid-19 förr eller senare, det är bara en tidsfråga, so just get it over with, så vi kan uppnå flockimmunitet (och återgå till våra liv) snabbast möjligt!".
Sen i ytterkanten har vi väl då "foliehattarna" som spekulerar i att det kan vara en testkörning av 5G som gått snett, kemisk krigföring från ryssen, eller annan extrem idé, och låter idéerna flöda fritt på sina forum.
Jag låter vara osagt till vilken skara jag lägger mig själv. Däremot råkade jag läsa en rätt obehaglig artikel som fick hjärtat att slå ett extra hårt slag, nu bara häromdagen. Länk nedan, varning för lite halvt obehagliga detaljbeskrivningar om någon är jättekänslig.
https://www.propublica.org/article/a-medical-worker-describes--terrifying-lung-failure-from-covid19-even-in-his-young-patients
Den andra obehagliga läsningen länkar jag här nedan; enligt skribentens egen utsago beskrivet av någon med inblick i Stockholms sjukvård. Obehaglig läsning även detta. Det kan såklart vara trolleri och påhitt, men ändå. Ruskigt om det nu skulle vara så.
https://shared.jodel.com/bpXlegjK84
Avslutningsvis vill jag berätta nåt som min partner föll över av en slump medan hon satt och pluggade historia. Rätt vad det är kom hon in på en sida som berättade om spanska sjukan. Jag citerar ur faktarutan:
Citat:
"Våren 1918 spred sig en svår influensa över Västeuropa. Minst tre dagar låg de drabbade utslagna under hög feber. Ansiktet blev rött, vartenda ben i kroppen värkte och det kändes som att huvudet höll på att gå i bitar. Mot slutet av sommaren 1918 började influensautbrottet ebba ut. De flesta trodde nu att det var över för den här gången. Men just då, i slutet av augusti, kom spanska sjukan tillbaka och svepte under de närmsta månaderna i en ny våg över jorden. Och nu hade det något hänt med viruset: det hade blivit dödligt. En del blev nästan direkt dödssjuka och avled inom några dagar genom kvävning när deras lungor fylldes med vätska. För andra började det som en vanlig influensa men övergick efterhand i lunginflammation som ofta ledde till döden."
Sen sista stycket i samma faktaruta:
Citat:
"Forskningen har visat att det var ett virus från fåglar som muterat så att det kunde smitta mellan människor. Genom en andra mutation uppkom en ny variant som många människor saknade immunitet mot. Kunskapen är viktig inför framtiden. När som helst kan nämligen en ny dödlig influensa uppstå."
Vi blev helt paffa av läsningen. Boken (
"Perspektiv på historien", ISBN #978-91-40-69111-8) är tryckt så sent som 2019, men ändå innan detta helvete hade presenterat sig självt.
Ja, vad mer finns det att säga egentligen?
Jag går och kryper ner under täcket, väck mig när det här är över!