2020-03-31, 13:15
  #90793
Medlem
Även JG säger ju nu att SD är manipulativ:

Är NN fortfarande din vän?
- "Jag vet inte vad jag ska svara på det."
Men är han din vän?
- "Han har visat sig vara så manipulativ..."

Det finns ju fler som vittnat om just det, att SD är manipulativ.


OT: Jag är så förbannad över att jag är förkyld och därmed karantänad och inte kan gå och lyssna.
Rapporteringen från NA är ju värdelös och när man är där själv så hör man ju allt och inte bara små meningar/fraser. De enda vittnesmålen som jag tyckte var mest viktiga är/var är ju de med SD, JG och HD. SD's var jag med på, men JG's & HD's missar jag. Jag hoppas verkligen att någon annan flashbackare är där idag och kan berätta mer ingående!
Citera
2020-03-31, 13:15
  #90794
Medlem
Parasolltrolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
Det var väl strax efter att avspärrningen hävts tror jag. Samma kväll? Eller minns jag fel?
Har det framkommit hur JG kom in i SDs hus? För polisen lämnar det knappast olåst? Har JG koden till SDs hus, eller t om en egen kod, så är det ju viktigt att ha koll på passagerna ut och in. Medhjälp och skyddande?
Citera
2020-03-31, 13:15
  #90795
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Vem är den hemliga konversationen med? Polisen? SD?

Vem eller vad är TG (HD)?

Tant Gredelin....dvs HD
Citera
2020-03-31, 13:15
  #90796
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Innan han känner till mordet?
Och letandes efter SD?

Har ett vittne sett honom från ett fönster kanske?
Han tog sig in i källaren för att hämta lite grejer, med SDs goda minne. Då visste han om mordet och jag tror det var efter att avspärrningen hävts. Han hade under tiden en konversation md SD om koder till garage-/källardörren. För säkerhets skull gick Jerry på toa och bajsade - och tog dessutom kort på det också: "Sorry, jag var tvungen". Där ser man hans lår på sitsen, samt kallingarna nerhasade till fotknölarna. Apropå pinsamheter och integritet.

Men jag minns inte säkert NÄR detta skedde. Det var efter mordet i alla fall och han visste om att Lena var försvunnen - eller om det var efter hon hittats död. Fan vad allt är knöligt.
Citera
2020-03-31, 13:16
  #90797
Medlem
Snor-Johans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Vem är den hemliga konversationen med? Polisen? SD?

Vem eller vad är TG (HD)?
Tant Gredelin är HD TG i FUP.
Citera
2020-03-31, 13:16
  #90798
Medlem
Lonnrots avatar
JG är inne i SD:s hus kort efter mordet och använder telefonen....?
”Målsägarbiträdet fortsätter ställa frågor om besöket som vittnet gjorde i 45-åringens hus strax efter mordet.
- Tände du någon lampa?
- Nej jag använde telefonen. Jag ville inte att någon skulle veta att jag var där.”

Vafn? Är det SD som leder omkring honom för att han ska verka misstänkt elelr ska han vattna blommorna elelr nåt?
Citera
2020-03-31, 13:18
  #90799
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Nej, man får en liten annan uppfattning av honom nu, än från hans ängsliga förhållningssätt mot SD i avlyssningarna och på förhören.

Jag tycker att det är olyckligt att SD får sitta och skratta och flina när JG vittnar. Det kan uppfattas som att de två, SD och JG är tillsammans mot åklagaren. Jag tycker att domaren borde sagt till SD. De kan tolkas som att att SD skickar signaler till JG att det han säger är bra.

Hur som helst är det bra att JG berättar att han upplevt SD som manipulativ och att han

"– Det har visat sig att han har varit så pass manipulativ och jag har tagit del av chatten och sådant med Lena. Det spelar ingen roll vem det är. Så ska man inte behandla en annan människa. Det kan jag inte stå för. Det är tungt att erkänna det."
//
"Jag tror han förstår mycket väl hur jag tänker kring den vänskapen. Jag har varit en vän men en vän gör inte som han gjort mot mig och Lena."
//
"Men är han din vän?
- Han har visat sig vara så manipulativ...
"

https://www.na.se/artikel/just-nu-nara-van-till-45-aringen-ska-horas-i-domstolen-nu-pa-morgonen-folj-direktrapporten-fran-ratt egangen-om-hjarstamordet

Jag tror ändå att vittnesbörden avslöjar att det är märkligt att JG inte kan förklara varför han är i SDs hus med bara mobilen som lampa. Han är ju där dagen innan storstädningen, och tycker att allt ser ganska normalt ut, trots husrannsakan. Så varför behövs storstädning och varför smyger han omkring i mörkret som en råtta utan att kunna förklara det. Talande...

Och varför de kommunicerar via Telegram (för att konversationen inte skulle dyka upp under en rättegång), att JG trots att det är SD som är gift blockar L*ena och inte SD (vilket kan uppfattas som att JG är styrd, hoppas jag).

Det är viktigt att det kommit fram att han anser att SD behandlat L*ena (och honom) illa när han har läst deras konversationer.

JG säger inte längre att SD är en vän. Han undviker svara på det, men det han säger är talande.

Att SD är manipulativ.
JG måste ha misstänkt från början att SD/HD hade något med LW försvinnande att göra. Varför skulle han ringa till polisen och tipsa annars?

I förhöret idag fick han uppspelat delar av SD:s "förhör" med dottern och svarade "tycker inte det inspelade samtalet var så farligt"! Usch jag har inte ens orkat lyssnat på detta samtal, det räcker för min del att läsa det.

Att inte SD hört av sig till honom på morgonen när han får vetskap om LW:s försvinnande är mer än konstigt!

På en fråga om hur mycket han har haft kontakt med SD efter LW:s död... "Inte lika frekvent. Men kunde vara varje dag".

Det är så mycket frågor/svar som saknas... kanske bara inte kommer med i NA:s rapportering?!
Citera
2020-03-31, 13:19
  #90800
Medlem
Lena Wesström
jag har alltid sagt, långt innan detta, att YD är den enda som älskar S mer än jag

5 jun 2017 02:36
Citera
2020-03-31, 13:19
  #90801
Medlem
Smhfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gloriouslife
Kanske när han läste FUP?

Och här.
Citera
2020-03-31, 13:22
  #90802
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
JG är inne i SD:s hus kort efter mordet och använder telefonen....?
”Målsägarbiträdet fortsätter ställa frågor om besöket som vittnet gjorde i 45-åringens hus strax efter mordet.
- Tände du någon lampa?
- Nej jag använde telefonen. Jag ville inte att någon skulle veta att jag var där.


Var satte han bilen? Framgår det någonstans?
Citera
2020-03-31, 13:24
  #90803
Medlem
Draifoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rastade
SD kanske har mördat fler, vem vet.
Inte alls omöjligt. Enligt genusexperten Viveka Enanders vittnesmål häromdagen finns det mycket mer, och det som har kommit fram nu är bara toppen av ett isberg. Synd att rapporteringen i media från rättegången är så dålig.
__________________
Senast redigerad av Draifos 2020-03-31 kl. 13:38.
Citera
2020-03-31, 13:29
  #90804
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Parasolltroll
Har det framkommit hur JG kom in i SDs hus? För polisen lämnar det knappast olåst? Har JG koden till SDs hus, eller t om en egen kod, så är det ju viktigt att ha koll på passagerna ut och in. Medhjälp och skyddande?

Ok, läser nu att det var den 24 maj.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in