2020-03-31, 03:56
  #174985
Medlem
HGs avatar
Sprang in i en kollega idag som sa att det till sommaren kommer att bli ont om mat samt att man skall bunkra nu. Många länder stänger nu ner exporten av mat och om man inte vill leva på mjölkprodukter och kött som Sverige producerar så måste man nu börja bunkra.

Till sommaren kommer det att vara tomt på många hyllor i butikerna och då kanske svälten inträder för första gången i Sverige sedan 1880-tal.
Citera
2020-03-31, 03:57
  #174986
Medlem
HGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VarmaDrycker
Spanien är nu uppe i nästan 1000 döda på en dag. På en mindre befolkning än Italiens. Sverige går mot ett liknande haveri, och når vi Spaniens siffror per capita så innebär det 200-250 dödsfall om dagen..

Tror att du är helt rätt ute där avseende dödsfall..........
Citera
2020-03-31, 04:04
  #174987
Medlem
allt.o.ingets avatar
Eftersom Island har testat så stor andel av befolkningen får man där ett bra statistiskt underlag om dels hur smittsamt viruset är, men även hur dödligt det är. Än så länge ligger dödligheten för de som smittas på 1,27%, men det kan ändras i takt med att folk tillfrisknar.
Citera
2020-03-31, 04:05
  #174988
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Estramus
Det är tydligen politikerna i omvärlden som går emot experternas rekommendationer. Epidemiologerna verkar någorlunda överens med Tegnell.

Her er norske FHIs svar til en lignende påstand.

https://www.fhi.no/nyheter/2020/ikke-pa-kollisjonskurs/
Citera
2020-03-31, 04:09
  #174989
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HG
Vänta bara om en vecka när det dör 100-tals per dag i Sverige och ingen tar ansvar för vår skitstorm.

Du är för idiotisk att ta eget ansvar som regeringen bett dig om? Vi ska vara glada att vi har en regering som litar på sin befolkning, va fan är problemet egentligen, vill du sätta ditt bleka arsel i karantän så gör det då. Tänk om vi var som Singapore, 70 000 i böter eller fängelse för att gå och handla din energidryck även om du känner dig frisk. Nej tacka vet jag Sverige här tar man sitt eget ansvar.
__________________
Senast redigerad av bul-11-33 2020-03-31 kl. 04:22.
Citera
2020-03-31, 04:16
  #174990
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sportisen
FHM är den officiella. När de redovisar sina siffror så är de som gäller. Resten är bara gissningar och antaganden!

Tvärt om. FHM är regim propaganda.

Om man vill se verkligheten måste man gå till andra 'sites' som inte betalas av de röd-gröna fascisterna.
Citera
2020-03-31, 04:20
  #174991
Medlem
-poke-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HG
Sprang in i en kollega idag som sa att det till sommaren kommer att bli ont om mat samt att man skall bunkra nu. Många länder stänger nu ner exporten av mat och om man inte vill leva på mjölkprodukter och kött som Sverige producerar så måste man nu börja bunkra.

Till sommaren kommer det att vara tomt på många hyllor i butikerna och då kanske svälten inträder för första gången i Sverige sedan 1880-tal.

Är detta ett tänkbart scenario? Som vanlig Svensson känns det som jag inte vet någonting samtidigt som man drunknar i havet av motsägelsefull information; bunkra, bunkra inte, stödj dina lokala restauranger, undvik mat du inte själv har förberett, använd ansiktsmask med vätskebortstötande skydd på utsidan, ansiktsmasker gör ingen skillnad... suck...
Citera
2020-03-31, 04:22
  #174992
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Pethuglin
Lite citat från experten/ ljushuvudet Anders Tegnell.

Det här är bara ett axplock av allt konstigt han har sagt Alla citaten här kommer från Aftonbladet. (Googlade Anders Tegnell Coronaviruset Aftonbladet)

Januari 20
Enligt Anders Tegnell förändrar det inte läget avsevärt.
– Att det smittar mellan människor i vissa situationer finns det redan en del som tyder på. Men det smittar inte ”effektivt”, som vi epidemiologer säger, eftersom vi inte har sett någon spridning i exempelvis sjukvården.

Januari 24
Det nya virus som sprids i Kina tycks vara mindre farligt än både sars och mers. Det säger statsepidemiologen Anders Tegnell. Detta trots att det nya viruset redan hunnit ta livet av 26 personer.

Januari 25
Europa har fått sina första fall av Coronaviruset.
Men risken att smittas i Sverige är fortfarande obefintlig och viruset sprids inte heller i andra länder, säger statsepidemiolog Anders Tegnell.

Januari 29
Statsepidemiolog Anders Tegnell understryker att viruset ännu inte finns i Sverige, och att det därmed inte finns någon anledning att skydda sig här.

De allra flesta som smittas av virus har nära kontakt med en smittspridare, oftast i familjen eller i nära relationer, förklarar Anders Tegnell. Ute är det inte vanligt att man blir smittad, och virus klarar sig ofta väldigt kort tid utanför kroppen.

– Virus trivs inte i solljus. Få smittas utomhus eller i offentliga miljöer, och därför behöver man inte vara orolig för dörrhandtag och liknande.

Hur mycket farligare är detta virus jämfört med vanlig influensa?
När det gäller den kliniska bilden, det vill säga hur sjuk man blir om man får viruset, verkar det vara ganska likt vanlig influensa, enligt Anders Tegnell.

Även om personer dör är det en ganska liten andel, och det är framför allt personer med allvarliga bakomliggande sjukdomar.

Jag har nyligen varit i Wuhan i Kina, vad bör jag göra?
[Om du har hosta och feber ska du kontakta vården via telefon och berätta om dina symptom och var du rest. Om du inte känner av någon hosta eller feber behöver du inte göra något, utan kan leva som vanligt.

Januari 31
I Sverige får mellan fem och tio procent influensa varje år. Tegnell bedömer att coronaviruset kommer att ligga nära en vanlig influensa i farlighet och varaktighet, om man inte lyckas begränsa spridningen.
– Nu gör ju kineserna heroiska insatser för att begränsa spridningen,

Februari 1
Felaktiga uppgifter i bland annat en tysk forskningsartikel har orsakat förvirring enligt statsepidemiolog Anders Tegnell, som citeras av Sveriges Radio. Artikeln lät förstå att en person utan sjukdomssymtom spridit smittan vidare. Nu har Folkhälsomyndigheten bett Världshälsoorganisationen WHO förtydliga hur coronaviruset smittar.

Februari 2
I Sverige kommer de elva personerna att skjutsas till sina hem, där de sätts i det som Folkhälsomyndigheten kallar ”frivillig hemkarantän” under 14 dagar.
De får då instruktioner att undvika kontakt med andra människor så mycket som möjligt.

Jag skulle säga att risken att smittan sprids i Sverige med den här gruppen är helt obefintlig. Ingen grupp som kommit till Sverige är så välkontrollerad som den här gruppen. De har dessutom suttit helt isolerade i sina hem i Wuhan, säger Anders Tegnell. Pää

Februari 4
Hur många har blivit friska?
Säkert tusentals. Det figurerar en konstig siffra över hur många som har friskförklarats, som är felöversatt från kinesiska. Det finns ingen grund för att det bara är så få som har blivit friska, utan det är långt fler än så, säger Anders Tegnell på Folkhälsomyndigheten.

Februari 8
Anders Tegnell, statsepidemiolog på Folkhälsoinstitutet, tycker att det är förnuftigt att människor inte avstår från att resa.
I exempelvis Alperna och Sydeuropa finns det ingen spridning över huvudtaget, säger han.
Tegnell pekar på att spridningen till mycket stor del är koncentrerad till Kina och området kring staden Wuhan, där viruset först upptäcktes.

– Konklusionen av det är att någon spridning utanför Kina av det här viruset inte finns i dag.

Februari 13
WHO har hittills berömt Kina för hur landet informerat kring covid-19, till skillnad från sarsepidemin 2002–2003 då Kina länge mörkade antalet drabbade och döda. Enligt Anders Tegnell är det osannolikt att nationen återigen mörkar kring ett virus.

Sinnesjuka utsvävningaar av en sociopat utan empati men snäppet värre är sociopaterna som frösvarar denna mannen, Tegnell.
Citera
2020-03-31, 04:22
  #174993
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stockholmslivet
Norges rapporterar minst antal nya sjuka sedan 18:e Mars. (161)

Vet att det är önsketänkande, men kan de ha lyckats trycka ner kurvan?
Tenkte du på antall nye fall (som = antall nye registrert smittet)?
Hvor mange av de som er registrert smittet som er syke, vet jeg ikke.

New cases her https://www.worldometers.info/coronavirus/
= Nye i dag, på Registrert smittet her: https://www.vg.no/spesial/2020/corona/?utm_source=coronav

Jeg er usikker på det med kurvene. Jeg har ikke oversikt over antall syke. I tallene for Norge er det opplyst om hvor mange som er innlagt og hvor mange av de innlagte som er på respirator, men ikke opplyst om hvor mange som er syke totalt. Hvor mange som er hjemme og er syk, vet jeg ikke om det finnes noen oversikt over.

At antall nye smittet f.eks er lavere en dag enn forrige dag, kan også ha å gjøre med hvor mange som ble testet akkurat de dagene.

Angående dødsfall:

I følge grafen på VG (se link under), har Norge og Tyskland (innenfor et bestemt tidsrom) hatt en doblingstid på 4 dager og Sverige har (innenfor et bestemt tidsrom) hatt en doblingstid på 5 dager.

"Vekst i dødsfall.
Grafen nedenfor viser totalt antall døde i hvert land etter antall dager fra det tiende dødsfallet. Det benyttes en såkalt logaritmisk skala: Jo brattere kurven er, jo raskere dobler det totale dødstallet seg."

"Doblingstiden er beregnet til antall dager siden det totale antallet døde var mindre enn eller lik halvparten av siste totaltall."
https://www.vg.no/spesial/2020/corona/?utm_source=vgfront&utm_content=row-1#verden-vekst-i-dodsfall
__________________
Senast redigerad av POlROT 2020-03-31 kl. 05:01.
Citera
2020-03-31, 04:24
  #174994
Medlem
IMBILDENs avatar
"Stanna hemma under påsken. "

Så låter budskapet som trummas igenom.
Kan det vara för att myndigheterna förbereder en lockdown av Stockholm?

Ingen slipper ut och ingen slipper in...
Citera
2020-03-31, 04:25
  #174995
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bul-11-33
Du är för idiotisk att ta eget ansvar som regeringen bett dig om? Vi ska vara glada att vi har en regering som litar på sin befolkning, va fan är problemet egentligen, vill du sätta ditt bleka arsel i karantän så gör det då. Tänk om vi var som Singapore, 70 000 i böter eller fängelse för att gå och handla din energidryck även om du känner dig frisk.

Att sätta sig själv i karantän är att ta ansvar för att minska smittspridningen. Men det är ju svårt för många människor som har ett jobb eller har sina barn i skolan. Det är därför som det är viktigt att om det verkligen skall bli effekt av karantän så måste detta styras av politiker och myndigheter. Man kan inte lämpa över allt ansvar på folket att säga upp sig från jobbet eller tvinga barnen att skolka.
Citera
2020-03-31, 04:27
  #174996
Medlem
Jirens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -poke-
Är detta ett tänkbart scenario? Som vanlig Svensson känns det som jag inte vet någonting samtidigt som man drunknar i havet av motsägelsefull information; bunkra, bunkra inte, stödj dina lokala restauranger, undvik mat du inte själv har förberett, använd ansiktsmask med vätskebortstötande skydd på utsidan, ansiktsmasker gör ingen skillnad... suck...
Det beror på att världen har så oerhört många olika experter på virus och epidemier.

För oss som överlever kommer det visa sig vilka experter som lyckades pricka flest rätt.

Just nu är det nog ingen som vet 100% säkert vart vi är på väg.. Sug på den tanken.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in