2020-03-29, 18:55
  #170041
Medlem
Sharm0tas avatar
Trevligt! Ju snabbare man kan börja sålla ut sjuka från friska, desto lättare känns det att försöka återgå till någon form av normalitet. Idag är det bara jobbigt att vara utomhus när man inte har en susning om det knallar omkring smittade omkring en, låt oss testa som fan tack.

Citat:
”Uppgifter: Regeringen vill utöka svenska testerna
Regeringen planerar att redan i morgon ge Folkhälsomyndigheten i uppdrag att skyndsamt ta fram en strategi för hur fler svenskar ska kunna testas för det nya coronaviruset, enligt uppgifter till Ekot.”

https://omni.se/uppgifter-regeringen-vill-utoka-svenska-testerna/a/opbLJg
Citera
2020-03-29, 18:55
  #170042
Medlem
failgubbes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Big-Daddy
Glöm inte att vissa regioner bara rapporterar 2ggr per vecka till FHM men släpper rapporter varje dag. Om några dagar kommer det spika uppåt där alla inräkningar tas i beräkningen. Det blir bara värre och värre i Sverige.
Källaaaaaaa
Citera
2020-03-29, 18:55
  #170043
Medlem
Tittar vi på "Normala" länder alltså inte länder med 100 invånare som San Marino och några plutteöar så ser det ut så här :

Italien
Spanien.
Holland
Belgien
Frankrike
Schweiz
Iran
Storbrittanien
Portugal
Danmark
Sverige.

Antal döda per en miljon invånare.
Noterbart är dock att Sverige fattas 13 döda på Corona update vilket innebär att vi är förbi både Danmark och Portugal och således 9:a i världen!!!

Men det är ju aldrig siffror regimens lakej, lögnaren och sopan Tengelle hade sagt.
Citera
2020-03-29, 18:55
  #170044
Medlem
Lugnochros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mafia
Worldometer visar 5 men de har väl inte uppdaterat än. Även 11 är ok dock. Heja Sverige!

Alla svenskar oavsett om man tror på den här strategin eller inte borde be en stilla bön att vi är rätt ute.
Tror gör man i kyrkan. Nu är vi ju i princip där Italien var när det började braka.
Dom där två veckorna som folk här yrar om har gått nu. Finns väl ingen med sunt förnuft som tror att springa runt och smitta varann är bra strategi?
Citera
2020-03-29, 18:55
  #170045
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Timeout
Italiens och Spaniens siffror finns här. Spara länken så kan du kolla själv varje dag.
https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries


Tack.. är det 18.00 den uppdateras tror jag.
Citera
2020-03-29, 18:55
  #170046
Medlem
nobbenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snuttis73
Suck, varför hänger man här när all tid går åt att uppfostra folk som hoppade av i högstadiet.

Googla "normalfördelningskurva" och försök lära dig hur den funkar. Ju fler fall man får in, desto större är chansen att du träffar på de udda fallen längst ut från mitten av normalfördelningen. Du får du till slut in 10- åringen och 110-åringen. För att förstå viruset är de här fallen i princip irrelevanta, eftersom de är så ovanliga. En epidemiolog går inte bananas på ett avlidet barn av 90 000 döda.

Om du tittar på en miljon trissköpare, kommer du att se fler vinna en miljon än om du följer 100 stycken köpare. Det betyder inte att fler o fler vinner på triss. Googla procent också förresten, så klarnar bilden!
Hört talas om att slå in öppna dörrar eller spilla krut på döda kråkor? Gå in för att undervisa dig själv istället så kanske jag och andra slipper ta del av dina plattityder!
Citera
2020-03-29, 18:56
  #170047
Medlem
Flabbss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grand-canyon
Italien och Spanien siffror idag. Någon
Spanien 838 döda. Italien 756 varav i Lombardiet 416.
Citera
2020-03-29, 18:56
  #170048
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av failgubbe
Källaaaaaaa

Gå in på FHM och regeringens sida.
Citera
2020-03-29, 18:57
  #170049
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Schlaback
Härligt att allt är bra.
Inte kommit till de inläggen ännu. Läser alla inlägg från början. Är på inlägg från slutet på februari.
Ligger lite efter.
Ser en hel del inlägg med människor som har panik och en hel del inlägg från människor som förminskar och förnekar.
Och en hel del från människor som är lugna, realistiska mem ändå tar detta på allvar och baserar sina i inlägg på fakta och statistik.
Ska bli kul att se längre fram i tråden (när jag kommer dit) hur det ser ut då.
Förresten vem är du av de tre typerna? 😃

Jag förminskar det inte och det beror främst på att jag vet hur dålig beredskap sjukvården har.
Citera
2020-03-29, 18:57
  #170050
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Timeout
Parkeringen skulle ha varit TOM!!!

Ska det verkligen vara så förbannat svårt att förstå 2 enkla ord som STANNA HEMMA!

Vi ska STANNA HEMMA för att inte sprida smittan mer. Även dom som inte ens känner sig det minsta sjuka kan vara smittbärare. IDIOTER

Den stereotypiska vänsterlagda svenska narcissisten förstår inte det med sin arrogans. Vi kan se i Stockholm hur folk packar in sig i fulla krogar och klubbar, restauranger och uteställen såsom parker. I stort inga bär skydd.
Citera
2020-03-29, 18:58
  #170051
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mafia
Worldometer visar 5 men de har väl inte uppdaterat än. Även 11 är ok dock. Heja Sverige!

Alla svenskar oavsett om man tror på den här strategin eller inte borde be en stilla bön att vi är rätt ute.


Äntligen en mening jag kan hålla med till 100% från en "förnekare", kan du ta detta med Biggedy så han/hon kanske förstår vad försöka vara positiv och inte sprida panik innebär.
Citera
2020-03-29, 18:58
  #170052
Medlem
Ett förslag att dra nytta av att covid-19 tar i många fall tar död på luktsinnet för att snabbt och enkelt hitta potentiella asymptomatiska fall.

https://www.entuk.org/sites/default/files/files/Loss%20of%20sense%20of%20smell%20as%20marker%20of% 20COVID.pdf
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in