Citat:
Ursprungligen postat av
Mr.Sound
Det fetade stämmer, tyvärr finns det både sjukvårdspersonal och journalister som struntar i den faktabank som finns när det kommer till c-vitaminets betydelse för vårt immunförsvar. Lägger man sen till de andra egenskaperna vitaminer har så undrar man varför inte det prövas i Sverige? Är det därför båda grupperna får en del av sin inkomst av läkemedelsbolagen?
Vissa ämnen är
essentiella just därför att kroppen
måste ha dem för att fungera optimalt, det faller på sin egen orimlighet att brist på essentiella ämnen inte påverkar kroppen negativt.
Vi vet att c-vitamin har en betydelse för immunförsvarets funktioner, och om man infekteras av CoV-2 bör det första man tittar på vara om kroppen har tillräckliga mängder essentiella ämnen, sannolikt har man brist på något om man ens infekteras, immunförsvaret har inte gjort sitt jobb.
Likaså bör man titta på det här vid långdragen infektion, när patienten inte tycks tillfriskna.
Istället tittar läkarna i medicinskåpet och provar vad fan som helst på patienten i ren och skär panik, man hoppas att något fungerar, är inte detta att experimentera på levande människor så vet jag inte vad som är det.
De allra flesta blir fri från viruset på egen hand, rent logiskt ligger lösningen i immunförsvarets funktion och absolut inte i diverse kemikalier som inte är essentiella.