Citat:
Ursprungligen postat av
Svartatjuren
Vad skulle ni doktorer på FB anse vara den rätta metoden just nu för sverige. Varför gör Anders T fel? Vad ska han göra istället och vilka åtgärder ska staten ta? Total lockdown eller fortsätta som vanligt?
Känns som ni inte inser att veta vad som är rätt att göra för att bekämpa viruset. Vi har inte de tillgånger som sydkorea har och hade aldrig kunnat göra som dem gjorde.
Ni som talar för total lockdown ser inte farligheterna med att göra det redan nu. Även fast vi skulle haft total lockdown i början skulle det varit någon stolle utan symptom som bar på viruset och började smittan igen då vi inte vet hur länge det sitter i. Snälla ni kan ha era åsikter men prata inte som ni har svaren på lösning till virusets hemska påverkan på hela världen.
Jag vet inte. Men nuvarande strategi där man förlitar sig på att folk lyssnar och följer rekommendationer verkar väl fungera sådär med. OM folk hade följt det hade det varit en sak...
Men det var ju det där ”om” då. Om folk ändå väljer att åka på skidresor, after skier och påskresor osv. där man smittar varandra, ja då innebär det att många också smittas samtidigt. Om nu många smittas samtidigt borde det leda till att många också sedan kommer behöva sjukvård samtidigt...?
Är det då i slutändan en lyckad strategi? Det är väl många sjukvårdsfall på en gång vi ska undvika?
Sedan när det gäller just honom är jag mer kritisk till vissa uttalanden. Jag tror det har skickat dubbla signaler som bidrar till att vissa inte tar det pä allvar, vilket sabbar hela strategin. Senast igår pratade han ju om att läget var stabilt.
Han har pratat om ”peakar”, att det har varit på väg att vända, han har i flera intervjuer sagt att han själv är helt lugn och han har påstått att svininfluensan var mycket värre och mer befogat att oroa sig över.
Vilka signaler sänder det? Jag gissar då på ”det verkar ju inte alls vara så farligt som vissa säger så varför ska jag stanna hemma” osv. Och vad har man egentligen då för strategi?