Citat:
Ursprungligen postat av
Ducadream
Alla som har Corona är inte i behov av sjukvård. Smittspridningen är generellt ganska hög över hela landet och främst Stockholm. Deras strategi är att se till att antal svår sjuka inte skall överstiga sjukvårdens kapacitet att vårda dessa svåra sjuka. Folk har svårt att ta till råden att stanna hemma, tvätta händerna och så vidare för att minska smittspridningen.
Jo det är ju det de säger att svårt sjuka inte skall överskrida vårdens kapacitet, men vi är i stort sett redan där och man vidtar ändå inga åtgärder. Alltså är det bara struntprat som allt annat.
Har man fått C14 så får man skylla sig själv. Någon vård kommer inte att finnas helt enkelt. Problemet med C14 patienter är att de är smittsamma så därför tränger de undan andra patienter. Enda sättet att hantera dem är ifall man har separata sjukhus som i Kina. Det har ju talats om Älvsjömässan, men antagligen anser Tegnell att det är för komplicerat eller för dyrt eller något annat skäl som vanligt.
Det kommer att bli bråda dagar för likbilarna framöver. Man kommer att få hämta döda i deras hem.
Sedan blir det väl massgravar för det finns säkert inte krematoriekapacitet heller.