2020-03-26, 13:46
  #155161
Medlem
Paladins avatar
Nu diskuteras åtminstone eventuellt isolering av Stockholm:

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/LAOM2q/uppgifter-diskuterar-isolering-av-stockholm
Citera
2020-03-26, 13:46
  #155162
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av heavenorlasvegas
Är det någon annan som är lite trött på människor som självmant, ej av plikt, åkt till u-länder och nu vill ha hjälp av "staten" att åka därifrån?
Det bör vara en del av riskbedömningen att man kan bli strandsatt i den delen av världen man väljer att bege sig.
Tycker gott de kan stanna kvar där,..har man begett sig i dessa tider, så ska man inte komma och säga nåt efteråt.
Citera
2020-03-26, 13:46
  #155163
Medlem
crisscrosss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av POlROT
Takk!
Förlåt, länken blev fel:
https://www.icuregswe.org/data--resultat/covid-19-i-svensk-intensivvard/
Citera
2020-03-26, 13:46
  #155164
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KnackeredVonAnka
Ja, rapparen som blev mördad?
Somalier går inte i kyrkan.
Citera
2020-03-26, 13:46
  #155165
Medlem
Haddock93s avatar
Stockholm kan isoleras! Samtal pågår

Enligt källor till Aftonbladet.
Citera
2020-03-26, 13:47
  #155166
Medlem
aina08s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av naturtvål
Det är ett rimligt antagande. Jag har läst flera poster om samma förhållanden och att vissa kommer vägra arbeta under dessa former...
De är bedrövligt att personalen inte har tillgång till skydd, både för sig själva men framför allt för att skydda de dom hjälper.
De tjatas om att de äldre ska skyddas men fler och fler äldreboenden rapporterar om sjuka och döda.
Citera
2020-03-26, 13:47
  #155167
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Coba
Men tycker du att dom är fjantiga mesar då?
De flyttar några båtar från en hamn till en annan. Vad är ditt problem med det?
Citera
2020-03-26, 13:48
  #155168
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Asnaj
Känns som att alla inväntar vad som ska sägas på presskonferensen idag. Hoppas vår vän Tengis blir grillad ordentligt av tysken och övriga journalister.

Min gissning på vad Tengis kommer säga:

Min gissning:

vi har inte så många som smittas, vi testar inte så många, några har avlidit men tja det var i går, tänk på de äldre vi måste värna om de äldre, ring mormor. Vi ska inte stänga skolor, kanske om det bli mer smittade, men vi testar inte, så vi vet inte. Kollar ni på kurvarn ser ni att den är blå och orange, vi hade velat ha en plan kruva men vi testar inte så ja vi har det under kontroll. Vi har det under kontroll, jag tror inte fler kommer smittas, fast vi har samhällsspridning men vi testar inte så vi har ändå koll.
Citera
2020-03-26, 13:48
  #155169
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av futuro
Spridningen kan "svältas ut" genom lock down. Att skolorna fortfarande är öppna är skandal. Troligen kommer vi få se allt fler i åldern 40-60 år som blir smittade och inlagda. (Deras barn kommer hem och smittar familjen.) Alltså: de skiter fan i riskgrupperna i denna ålderskategori. Galenskap!

Då förklarar du hur Sverige eller Finland ska kunna värja sig emot att en smittad boliviansk utbytesstudent 2021 inte för med sig smittan in i skolvärlden och därmed orsakar en ny epidemi, hur löser du det?
Citera
2020-03-26, 13:48
  #155170
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Håller man avstånd och hygien på tävlingsplatsen och dessutom inte idrottar när man är sjuk eller har symptom, vilket få gör, så finns det ingen logik i världen som talar för att smittspridning sker mellan människor som uppträder enskilt i skogen.

Idrottare som tävlar är knappast en drivande källa till smittspridning, dock kan publiken utgöra en risk, således har man inte publik på många tävlingar i diverse sporter.

Eftersom viruset bla sprids i luft i upp till 3 tim är det högre risk med smittospridning vid större evenemang.

Du kan bära smittan och smitta andra utan att du själv är särskilt sjuk.
Citera
2020-03-26, 13:48
  #155171
Medlem
Bananarmens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ncr04
Från GP:


wtf?

Detta togs upp på presskonferensen igår, åtminstone hintades om. Gissar från minnet men det var något i stil med att "vi lär oss nya saker om viruset hela tiden" med det menat hur man skyddar sig på bästa sätt. Detta var i samband med frågor om skyddsutrustning. Typ att inte full mundering behövs för att skydda sig.

Uppenbarligen bara något som sägs eftersom vårdpersonal inte ska strejka.
Citera
2020-03-26, 13:48
  #155172
Medlem
ganglere2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MollyCule
Från och med måndag kommer alla elever som går i femman och sexan på Lugnets skola i Hammarby Sjöstad att vara hemma och få distansundervisning. Anledningen är stor frånvaro hos såväl elever som lärare. Skolan vill säkerställa att man har tillräckligt med personal på skolan och samtidigt vara förberedda på en eventuell skolstängning. (Aftonbladet)

I förrgår var det förskolor i Lidköping som stängde.. hoppas på fler

Ja hoppas.
Underligt att inte fler har gjort det tidigare.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in