2020-03-25, 08:56
  #149377
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av mjohan84
Börjar skiten i kina nu igen???


”Radiostationen rapporterar att personer i Wuhan med symptom har motats bort från stadens sjukhus under de senaste dagarna.”
Utan källa och länk är uttalanden av detta slag inte värt vatten
Citera
2020-03-25, 08:58
  #149378
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dbloods
Toppen! Var orolig att tusentals skulle dö.
Då försvinner viruset snart med andra ord, bra nyheter.

Ja snart vänder det.
Citera
2020-03-25, 08:59
  #149379
Medlem
Max3xs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av whogivesafuck
Har väl i grunden att göra med att dylika företag är skojare. Och att straffen för att hålla på med detta i kristider som denna borde ge 50 år på kåken.

Om testerna skulle vara bluff vet vi inte. Men att i dessa tider kräva CE-märkning! Jag anar att CE-märkningen och lagen om offentligupphandling är det som begränsar myndighetens möjlighet att få tag på sjukvårdsutrustning. Som brukligt, används allt som bara går att hitta inom regelverken mot folket.
Citera
2020-03-25, 09:00
  #149380
Bannlyst
I allt elände kan jag iaf se en (1) positiv sak med allt det som händer nu. Vi kanske blir slutligen av med såna "yrken" som bloggerskor och instagram-bimbos. Kanske efter detta får de lära sig sy och laga mat istället alt sadla om och syssla med världens äldsta yrke.
Citera
2020-03-25, 09:01
  #149381
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av virvelbagg
Är det någon annan som har funderat över varför Norge har mer personer inskrivna på intensiven en Sverige? Våra länder låg jämsides tidigare när det gällde dödsfall men Sverige har dragit i från realt. Vi har 40 och dom har 12 nu, det är väl inte helt osannolikt att det har med att Sverige är så slapphänta att göra. Men varför denna skillnad på intensiv platser. I går fick vi höra talas om en kvinna som dog efter har blivit nekad vård. Är detta också en anledningen varför det dör så många i Sverige?

https://www.vg.no/spesial/2020/corona/
https://www.svt.se/datajournalistik/corona-i-intensivvarden/

Antagligen missvisande siffror du jämför?

Totalt har 144 i Sverige varit inskrivna i intensivvården enligt Svenska Intensivvårdsregistret.

Och enligt FHI:
Det er totalt 62 personer som har vært eller er innlagt på intensiv med bekreftet SARS-CoV-2, av disse er 51 inneliggende (tall fra Norsk intensivregister). Gjennomsnittsalderen for de som er innlagt på intensiv er 59 år. Av disse er 76 % menn.

https://www.fhi.no/nyheter/2020/status-koronasmitte-tirsdag-24.-mars-2020/
Citera
2020-03-25, 09:02
  #149382
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mjohan84
Börjar skiten i kina nu igen???


”Radiostationen rapporterar att personer i Wuhan med symptom har motats bort från stadens sjukhus under de senaste dagarna.”
Eh, nej. Det finns öht inte några belägg att Kina hanterat situationen vårdslöst. För att förtydliga: man kan varken säga bu eller bä i frågan.

Däremot finns det gott om vetenskapliga belägg att man faktiskt har följt protokollet:

https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/who-china-joint-mission-on-covid-19-final-report.pdf

Så att Kina helt plötsligt skulle frångå detta med hela världens ögon på sig är inte troligt. Den slutsatsen kan man nog dra.
Citera
2020-03-25, 09:04
  #149383
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Eh, nej. Det finns öht inte några belägg att Kina hanterat situationen vårdslöst. För att förtydliga: man kan varken säga bu eller bä i frågan.

Däremot finns det gott om vetenskapliga belägg att man faktiskt har följt protokollet:

https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/who-china-joint-mission-on-covid-19-final-report.pdf

Så att Kina helt plötsligt skulle frångå detta med hela världens ögon på sig är inte troligt. Den slutsatsen kan man nog dra.

Det finns en hel som tyder på att de senaste siffrorna från Kina är friserade. Det verkar som att det låga antalet nya fall kan förklaras med att de helt enkelt sluta testa.

https://www.theguardian.com/world/2020/mar/25/chinas-premier-warns-local-officials-not-to-cover-up-new-covid-19-cases-as-hubei-reopens
Citera
2020-03-25, 09:04
  #149384
Medlem
tdlefnierreguss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av petnomi
Vad baserar du det på? vilka länder är det du syftar på? Du menar att inga länder inte vill få stopp på smittspridningen? utan istället ha en liten spridning för att? man vill ha flockimmunitet? eller vad menar du? Har du länk till källan?


Vilka länder har sagt att man vill "plana ut kurvan"? Om det är ett standard svar varför är det bara Sverige som hittills uttryckt sig så? kan du länka till några uttalanden från länder som har sagt så.


Är det du menar att alla länder numera eftersträvar en flockimmunitet? Men att denna strategi i de flesta länderna inte fungerat, pga att de har fått en kraftig smittospridning som gör att de stänger ner sina samhällen?
Jag som trodde att samtliga länder förutom Sverige gör allt för att stoppa smittan, medans Sverige vill ha en långsam spridning för att tillslut nå flockimmunitet?

Alltså flockimmunitet är något alla kommer få så länge det inte finns ett vaccin, det är ingen medveten strategi utan det kommer bli så för alla länder om man inte håller alla medborgare inlåsta till vaccinet kommer. Det är inte bara sverige som sagt det bara för att du valt att lyssna på Aftonbladet så innebär det inte att andra länder har samma strategi. Kolla på dr john Campbell på youtube så har han många videos om att plana ut kurvan.

Att länder stänger ner är för att minska belastning på sjukvården, dvs ta hand om de som är sjuka så att att det inte blir mer patienter som inte får plats på sjukhusen. Om man inte stänger ner och inte testar så kan man inte heller veta hur många som kommer behöva vård.

Om alla får gå omkring som de vill, resa vart de vill och hälsa på släktingar så kommer varje person smitta minst 2-3 stycken som i sin tur smittar 2-3 personer osv. Sen har vi en inkubationstid på några veckor och det innebär då att många av de som behöver vård kommer komma in relativt samtidigt till sjukhusen i vissa områden och flera av dessa behöver ligga där ett tag och då har i länder tillräckligt med platser för att ge dem vården. Vi säger att Stockholm har 200 platser för att hantera folk som behöver respiratorvård och det kommer in 1000 som behöver den hjälpen så kommer det bli problem. Många som kanske skulle behövt vård kommer inte kunna få den och kanske dör istället.

England har varit före sverige och gjort i princip samma saker som sverige fram till någon vecka sen. Men när de ser att spridningen eskalerar så måste de bromsa upp, de började med mindre åtgärder som att uppmana folk att jobba hemma, de höll de som var sjuka hemma i ca 2 veckor men familjerna fick jobba och sen har de begränsat mer och mer för att de har för hårt tryck på sjukvården.

Vi kommer förmodligen hamna där vi också och sen när vi kommer få det lite lugnare så kommer de lätta lite på restriktioner och då kommer smittspridningen dra igång igen och då kanske de stramar åt igen tills dessa patienter är friska/döda men immuna och så kommer det fortgå tills ett vaccin är tillgängligt eller tills att de flesta är immuna(dvs flockimmunitet) allt handlar om att begränsa antalet döda och vi skarpare kurvor så kommer fler dö men det kommer gå fortare att få en sk flockimmunitet. Sen kommer vi ju inte vara immuna för alltid men det är en annan grej
Citera
2020-03-25, 09:05
  #149385
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MarkofTheBeast
När de uttalar sig om att smittspridningen inte blivit så stor som de befarat, hur tänker de då eftersom de inte testar någon förutom de som kräver sjukhusvård?

Hur många tror ni just nu har smittats i Sverige?

De sa 100.000 för 7-8 dagar sen. Dem 100.000 har då smitat tre till, minst senaste 7 dagarna så borde kunna vara 300.000 här och nu som kommer insjukna om 4-7 dagar i första rundan feber. Sen är man frisk i 4-10 dagar sen kommer febern igen och då är det dags för sjukhuset. Så om 30.000 är döda om 21 dagar i Sverige så stämmer värsta tänk bara senario om att det är 300.000 smittade i Sverige.

Kan vara betydligt fler eller mindre. Det är ingen som vet, den som har bäst fakta är myndigheterna. Men de håller på det. Det gör många oroliga att det är värre än vad de säger.
Citera
2020-03-25, 09:05
  #149386
Medlem
santos_devilles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av plexigear
Ni som åkt med tvärbanan I Stockholm nyligen, har ni upplevt trängseln där också eller gäller det bara bussar ?

Fyfan att SL gör som de gör vid coronatid son denna !

Du förstår att SL och SJ gör som dom gör för att chaufförer har sjukskrivit sig efter att de tog bort karensdag och sjukintyg
Citera
2020-03-25, 09:06
  #149387
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gefundenes F
Hon blev dömd att bara ligga och vänta på döden så kallad palliativ vård.
Ett hopplöst fall med andra ord. Det är det man har palliativ vård och hospis till.
Citera
2020-03-25, 09:07
  #149388
Medlem
Aciess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tdlefnierregus
Alltså flockimmunitet är något alla kommer få

Nej sluta sprid osanningar, då måste 95% av alla bli immuna innan flockimmunitet uppstår och då har ju redan alla smittats och de som dött dött..Sen blir man inte livslångt immun mot detta, om man ens blir immun alls vilket ingenting tyder på då flera blivit sjuka återigen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in