2020-03-24, 21:08
  #2113
Medlem
Arnold15s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kaReri182
Nu permitterar idrottsklubbar sina spelare och räknar med att staten (dvs vi andra) skall betala deras löner. Såg ett inslag på TV om några handbollsspelande tjejer i Göteborg. Har dom lön? I så fall är det på tiden att coronakrisen öppnar ögonen och får folk att förstå att bl.a. damhandboll är något man sysslar med på fritiden vid sidan om arbete eller studier. I aktuellt fall har väl de flesta en inkomst från CSN och kan ägna tiden åt studier i stället.

Inga löner till handbollsdamer i Sverige.

Döremot till Hockeyligan (SHL) herrar ca 200 000 - 300 000 kr per månad i snitt.
Även spelare i fotbollsallsvenskan för herrar har väl rätt bra betyalt.
Citera
2020-03-24, 21:17
  #2114
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fri
Hårt stängt vad jag märkt. Arapsalonger har nog öppet om du behöver en dålig avrakning för 50 spänn, de har ingen aning om vad svennarna oroar sig om.
Här har alla salonger varit öppna i dag.
Citera
2020-03-24, 21:28
  #2115
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mjohan84
Blir så arg när jag ser alla dessa invandrare som har restaurang och klagar och vill ha statens hjälp

De har struntat i att betala skatter och annat, tror dom att vi svenskar är korkade ?
Vad är det för fel med att de inte har betalat skatt? Sympatiserar du med den svenska staten?
Citera
2020-03-24, 21:33
  #2116
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grunkz
Vad kommer hända med alla kommunikatörer som jobbar inom Sveriges kommuner?

Kommunerna hade skitdålig ekonomi redan innan detta, nu kommer den vara totalt körd i botten.
Garanti att många låtsasjobb på kommunerna kommer att försvinna permanent, det råder ingen tvekan tycker jag.
Citera
2020-03-24, 21:43
  #2117
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mjohan84
Hmmm ska de inte ens driva vidare nätbutiken ?!

Företaget går fantastiskt uselt, men visst kanske de har kvar nätbutiken.
2018 gjorde man ett minusresultat på över 20 miljoner! Att det inte konkursat för längesen är märkligt.

Jag har handlat där till min dotter och jag vet inte hur jävla många mail och sms om rea jag fått det sista halvåret. 3-4-5 gånger i veckan, varje vecka! Tecken på dålig lönsamhet och försäljning.
Citera
2020-03-24, 21:50
  #2118
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DrunkenZealot
Bara så du vet, VOLVO finns i Kina och pumpar bilar på löpande band. Torslanda ligger nere. Kina kommer ta över produktionen.

Vidare, Svenskar kommer vara som pestsmittade världen runt. Tror du att Svenskarna kommer resa som inget har hänt framöver så får du gärna umgås med de tankarna, men det har inget med verkligehten att göra. Svenskar kommer inte släppas in i många länder, vi kommer vara bannlysta alternativt sitta i karantän i 2-3 veckor innan vi kommer in. Ok, Italien kommer släppa in oss och andra corona länder.

Aktierna har gått ner med 30%, det får följder.

”Löpande band” är ju förvisso korrekt nu, men fabrikerna har varit stängda länge.
Självklart flyttar man inte en Europeisk produktion om inte fabrikerna här tvingas till stängning under mycket lång tid. VCC säljer hälften av sina bilar på global basis i Europa. Att vara nära kunderna gäller. Därav nya fabriker i både USA och Kina.
Kina tar över produktionen precis lika lite som Europa tagit över produktionen under deras stängning. Inte alls alltså.
Linorna är inte så modulära att man bara ställer om utan vidare. Lägg därtill allt logistiskt runtomkring, och inte minst handelstullarna.

Europas bilfabriker blöder i det här, men Volvo är inte ensamt, tvärt om, och alla sitter i precis samma båt. Ingen kan ”bara flytta produktion”. Det är en jätteapparat.
Citera
2020-03-24, 21:57
  #2119
Medlem
KometenKommers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grunkz
Vad kommer hända med alla kommunikatörer som jobbar inom Sveriges kommuner?

Och alla andra hittepåjobb som stjäl hårt arbetande människors värdefulla tid? Tänker på överdimensionerade HR-avdelningar, HBQT-cerifierare, jämställdhetscoacher, samordnare av alla möjliga slag osv. Finns mycket överflödigt att skära bort i dessa tider.

Undrar även hur det går för rekryterare i dessa tider? Ännu ett sånt där oumbärligt jobb som knappt existerade för trettio år sen.
Citera
2020-03-24, 22:00
  #2120
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KometenKommer
Och alla andra hittepåjobb som stjäl hårt arbetande människors värdefulla tid? Tänker på överdimensionerade HR-avdelningar, HBQT-cerifierare, jämställdhetscoacher, samordnare av alla möjliga slag osv. Finns mycket överflödigt att skära bort i dessa tider.

Undrar även hur det går för rekryterare i dessa tider? Ännu ett sånt där oumbärligt jobb som knappt existerade för trettio år sen.

Malmö har skateboard-samordnare. Det säger en del om hur sjukt Sverige spenderar skattepengar.
Citera
2020-03-24, 22:31
  #2121
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CoolGenerator
Exakt. Det övergår faktiskt fortfarande mitt förstånd varför man nu måste stänga helt pga det här nya direktivet från FHM. Det går och komma runt bestämmelsen om inte annat ha små bord istället tillfälliga klaff-bord som nån föreslog här. Kreativiteten verkar inte direkt flöda bland krogägarna om man säger så.
Nu senast meddelar Stureplansgruppen stängning:
https://www.di.se/nyheter/stureplansgruppen-det-ar-katastroflage/

Betalartikel för i helvete..

Små bord? Var? På dansgolvet? Det är inte så det fungerar...
Det är inte så man tjänar pengar...
Det är inte någon teaterföreställning.
Och det skulle bli komplicerat att springa runt till höger och vänster konstant..
Går inte.
Citera
2020-03-24, 22:37
  #2122
Medlem
roffe69s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blueberrycake
Malmö har skateboard-samordnare. Det säger en del om hur sjukt Sverige spenderar skattepengar.
Ska man ha Europas lägsta arbetslöshet så måste man vara kreativ.
Citera
2020-03-24, 22:39
  #2123
Avslutad
Finns en hel del som vill sko sig på folks rädsla i coronatider. Går t ex ut erbjudande till br föreningar just nu från ett företag som bygger små gym. (Snabbsmittning alla boende) Ett annat skickade utskick om att ordna typ digitala möten för styrelsen och allt runtikring.
Dessa förslag åkte direkt i mailpapperskorgen.
Citera
2020-03-24, 22:41
  #2124
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slaskfarsan
500 miljarder "gratis" till bankerna."Det är uppenbart att såväl regeringens statsråd som riksbankschefen har väl så goda kontakter med bankernas ledningar. Ett förhållande som varit känt i förväg

Ironiskt nog är de pengarna dyrare att låna in för bankerna än att låna på marknaden med samma löptid.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in