8 West Ham-spelare i karantän för Corona-symptom. Kan såklart vara spinn av West Ham (som gärna vill ställa in säsongen).
https://www.hammers.news/club-news/karren-brady-says-west-ham-now-have-eight-players-in-isolation-in-accordance-with-the-latest-governm ent-guidelines/
Men känslan är mer och mer att säsongen kommer strykas. Tror inte det blir några matcher i slutet på april och man kan inte flytta fram för alltid. Endast tre lag i högsta serien vill avsluta (typ): Liverpool med dess titeljakt, Sheffield med chansen på Europaplatserna som de aldrig någonsin kvalificerat sig för, Leicester med chansen på CL-platsen.
Resten?
Chelsea, Spurs och City behåller sina CL-platser (beroende på City vs CAS). Wolves behåller EL-platsen.
Arsenal är nog nöjda trots allt med att få EL-platsen. Kanske CL om CAS dömer mot City. United som är på gång och har chans på topp 4 tröstar sig med att Liverpool går utan titel. Övriga lag bryr sig väldigt lite och lagen i botten tycker självklart det enda rimliga är att stryka säsongen. Lagen i Championship kommer gnälla lite men ingen bryr sig om dem. Typ.
Min åsikt är klar - säsongen 19/20 är viktigare än säsongen 20/21. Att stryka allt när vi är 75% in är djupt orättvist och osportsligt. Hellre att vi kör en udda säsong 20/21 där alla förutsättningar är klara på förhand, än att vi offrar en nästan färdig serie och de prestationer som lagen åstadkommit.