2020-03-21, 20:29
  #133909
Medlem
severustheemperors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CEBZ
Så du tror inte på siffror och fakta utan hittar på en uträkning som stämmer överens med dina åsikter?

Läs på vad CFR är innan du uttalar dig...............
Citera
2020-03-21, 20:29
  #133910
Medlem
Centauris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av severustheemperor
Läs på lite innan du uttalar dig. SARS 2 COV är ett virus. Covid-19 är en sjukdom du kan
få av det viruset. Covid-19 är inte en mild sjukdom

Jo, det är det för absoluta merparten av alla drabbade.

Är du efterbliven på riktigt?
Citera
2020-03-21, 20:29
  #133911
Medlem
57Emmas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av x2016
Långt tåg kan ju fan tro det handlar om ett minidisco vuxna människor hoppar runt som småungar

De som med medvetet utsätter sig själva för dessa risker skall inte heller ha rätt till IVA platser om det blir tal om prioriteringar.
Citera
2020-03-21, 20:29
  #133912
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Studsboll
Det verkliga mörkertalet är alla de som är smittade och inte ens uppsökt vård och blivit testade eftersom de inte behövt det. Förmodligen är det extremt stor spridning utan att de blivit särskilt sjuka. Men personen du citerar pekar på en sak som bör påpekas; det är de som dött på sjukhus och vårdhem som testats för covid-19 efter döden och i varje fall som personen avlidit haft viruset anger de viruset som dödsorsak oavsett vad de egentligen dog av. Det gör italienska siffror svåra att jämföra med andra länders.


Exakt, i Sverige dör 90 000 personer året år. Borde innebära minst 450 000 i Italien, per år, givet att landet är 5,5 gånger större än Sverige o har fler äldre. Väldigt många dör varje dag i olika sjukdomar där knappast Corona hjälper till.
Citera
2020-03-21, 20:29
  #133913
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cetonix
Mörkar Iran något enormt eller har dom stängt igen allt? Italien, Spanien vi ser siffror som stegrar i dödstal medans Iran stadigt ligger runt 150 döda dagligen och har gjort så ganska länge nu? Vad händer?

Och kan vi konstatera att viruset sprids ordentligt även i varma länder nu? Fillipinerna, Indonesien osv där har det ju gått ganska fort. Så..hur sjutton kommer det gå för Indien? Ett land med enormt stor befolkning, usel hygien och urkass sjukvård.

Iran kan nog mörka. Det är ju ett stängt och slutet land.

Viruset skulle ju inte gilla värme. Filipinerna har stängt ner mycket med buffertzoner. Arbetesplatser har stängt igen och folket som redan är fattigt blir fattigare.

Spridningen i Indien verkar gå sakta. Skulle den ta fart kommer dom få ett elände.
Citera
2020-03-21, 20:29
  #133914
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Milosebic
Varför ska man sätta just infekterade Östermalmare i karantän?

Jag raljerade. Ska vi klara detta kan vi inte ha infekterade stockholmare som i mängder åker till fjällen.
Citera
2020-03-21, 20:29
  #133915
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Haloumi
Blir syntax error att använda den formeln i detta läge. Mega. Det förstår ju du också egentligen men du försöker vara lite rolig antar jag.

Jag förstår inte alls vad som är problemet med den beräkningen förutom att resultatet är väldigt skrämmande. Att räkna döda genom smittade måste vara missvisande om man har snabb spridning. Döda genom avslutade fall måste vara ett mer korrekt värde och ju fler fall man får desto närmre sanningen kommer man. I Italien ligger det emellan 40 och 50% dödlighet dessvärre.
Sedan är det ju många som påstår att det finns en massa andra smittade som inte har fått diagnos. Ja det kan vara så men vi vet i dagsläget väldigt lite om dem. Är de asymptomatiska, är de under inkubation eller kommer de att bli smittfria. Vi vet liksom ingenting om dem.
Citera
2020-03-21, 20:30
  #133916
Medlem
severustheemperors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Vad menar du att den beräkningen visar?

Den visar CFR i italien of du får Covid-19
Citera
2020-03-21, 20:30
  #133917
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av severustheemperor
Om du inte fattat det så är Covid-19 så allvarlig, att de flesta kommer att uppsöka sjukvård.

Hur vet du detta?
Citera
2020-03-21, 20:30
  #133918
Medlem
Haloumis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av shivashambo
AB fortsätter att kärleksbomba T. Inte ett ord om Italien. Samma i EX. PK-fnasken jublar ...
Asien media rapporterar!

Jodå det var en stor rubrik i några timmar "Nästan 800 döda i Italien" stod det överst på förstasidan.
Citera
2020-03-21, 20:30
  #133919
Medlem
Vasterass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Varför idiot? Vet du inte hur vaccin fungerar? Genom immunitet...

Du svamlar ju totalt just nu, du kan inte bli immun emot virus.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Virus
Citera
2020-03-21, 20:31
  #133920
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohnnyMnemonic
Aftonbladets experter svarar på chatten.

Man skriver:
"Blev slagen av min fru idag för ja inte orka tvätta hon har varit så nervig sen coronakrisen brutit ut, ska man bara ta de eller kan man vända sig någonstans?"

Svaret "Ingen form av hot eller våld är okej. Kan ni prata med varandra? Ni kan söka hjälp för att er relation ska bli bättre. Det är aldrig okej med våld, oavsett kön."


Kvinna skriver:
"Blev slagen av min man idag för att jag lagade middagen för ”långsamt” första gången det hänt men tror det beror på caronan"

Svaret "Återigen, det är aldrig okej med våld. Jag är väldigt noga med att påtala det. Du får inte acceptera hans beteende. Orkar du anmäla så gör det. Ta gärna hjälp så att du kan få en professionell samtalskontakt. Du kan alltid ringa kvinnofridslinjen och få ytterligare hjälp."

HAHAHAAHA älskar detta. I Sverige är vi inte vana att umgås med de vi bor tillsammans med. Så detta blir riktigt tufft för folk!😂
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in