Citat:
Ursprungligen postat av
Smushkush
Var på vandrarhem i Jämtland för 2 dagar sedan. 2 bröder från Stockholm hade kommit dit nyligt för att slippa smittan i Stockholm.
Helt jävla dum i huvet. Dom vet säkert inte att även fast dom inte har symtom så kan dom smitta. Okunnighet eller bara idioti. Nåt av dom.
- Dom 2 bröderna hade kanske lyssnat på Folkhälsomyndigheten med Anders Tegnell i spetsen. Alla råd som jag har sett från Folkhälsomyndigheten har handlat om att man ska stanna hemma ifall man är sjuk. Folkhälsomyndigheten förefaller tvivla på möjligheten att man kan smitta redan innan man visar tecken på sjukdom.
Klandra inte dom 2 bröderna för att dom saknar kunskap. Klandra Anders Tegnell för att han sprider osanningar angående Corona-epidemin. Anders Tegnell håller på att ta död på en stor mängd svenskar.
Ifall myndigheterna hade önskat stoppa smittspridningen, så hade dom snabbt stoppat flygförbindelserna från områden med smittspridning. Myndigheterna har bara likgiltigt stått och tittat på när flygplanen har landat, med resenärer från Kina, Iran och Italien. Det har inte funnits något intresse att skydda svenska folket från sjukdom.