Citat:
Ursprungligen postat av
Salva25g
Ingen som jobbar i offentlig sektor skall ha "bra" betalt. Skiter i vad ni sossar gör för något, privata vårdaktörer får betala vad de vill a.k.a marknadspris. Allt annat är stöld ifrån privat sektor.
Du kan förövrigt lägga ned ditt snack om hur mycket du tjänar, inte speciellt trovärdigt med dina trådstarter om att lämna tillbaks ost och julmust till livsmedelsbutiker, eller vad sägs om din trådstart "
Vi som hellre går på bidrag än att löneslava. Hur ser vardagen ut?"
Jag är långt ifrån sosse. Men ditt resonemang haltar. Ska vi inte ha läkare eller sjuksköterskor?
Ja det är bara att betala!! Alternativet är ju då en helt privat marknad, inte mig emot innebär att jag kommer tjäna mer
Förresten, ska vi ha lönetak på 20k på alla de byggnadsarbetare som bygger statliga och kommunala byggnader, såsom skolor, sjukhus, dagis, eller väg och järnvägsarbetare.. jag fattar inte hur kortänkta vuxna människor kan vara