Citat:
Ursprungligen postat av
Revej
Fel!
Överbelastad sjukvård ges av att sprida viruset inom riskgrupper.
Men jag förstår att detta är ett vanligt missförstånd så som det lades upp till en början.
Jag upprepar, det är nödvändigt för alla länder att uppnå flockimmunitet, finns inte det måste man förhålla sig till stenhård karantän och masstestning samt smittspårning av allmänheten. Månad efter månad efter..
I väntan på vaccinet, därefter uppnås flockimmunitet medelst detta. Om man nu skulle lyckas nå dit, men som sagt, tror inte det finns något land som kan klara upprätthålla detta 1-2 är.
Instämmer. Vaccin kan dröja i 1-3 år. Därför måste vi, primärt, inrikta oss på flockimmunitet. Det kan dock ta ett halvår till ett år innan vi når det. Men innan dess så kommer några länder att nå flockimmunitet först
San Marino, (ökade med bara några procent i går).
Färöarna
Island
Italien
Tyskland.
Observera att siffrorna över smittade anger bara de som blivit så sjuka att vården ansett att de behöver sjukhusvård. Mörkertalet över de med endast lindriga eller inga symptom är enormt! Endast en liten andel av de som tagits in på sjukhus behöver intensivvård. Av dessa dör ca hälften. Men även fast de som behöver är en nästan försvinnande liten grupp, så ksn vården knäckas av just dem och därmed ökar dödstalen även för andra sjukdomar dramatiskt, vilket drabbar hela befolkningen.
Här drar ja ett högst hypotetiskt exempel på hur det skulle kunna se ut, stax innan vi i Sverige når flockimmunitet, om inte kurvan över antalet smittade plattats ut:
Antalet smittade, totalt:
6 000 000
Antalet som måste läggas på sjukhus:
43 000
Antalet som behöver intensivvård:
3 600
Antalet avlidna
2000
Det hypotetiska exemplet grundar sig på dagens sittuation i San Marino, som kan vara på god väg att uppnå flockimmunitet .(33k inv, ev 20k totalt smittade, 144 officiella fall, 12 i intensivvård, 14 döda.
Eftersom Sverige bara har lite mer ön 500 intensivvårdsplatser, vilket man du försöker öka till ca 1000, så kan vi inte hantera en sådan hypotetisk topp
Med personalbortfall pga sjukdom kanske vi, effektivt, kan få ihop 600 iva platser för sjuka i covid-19. För även andra patienter behöver ju intensivvård.
Efteersom varje iva patienter behöver 14 till 21 dagars vård så säger enkel matematik att vi behöver platta ut smittkurvan undet, minst, 18 veckor till.
Någon annan kan ju räkna ut hur lång tid det tar innan vi uppnår 43 000 officiellt smittade med en daglig ökningstakt på 5%,10%,15%, 20%, 25%, 30%, 35%, 40% samt 45%. Just nu ligger vi på 1639 fall totalt. Samt 16 helt friskförklarade.
Tilläggas skall att jag inte längre är sur på alarmisterna i denna tråd. Tvärtom så har ni en viktig uppgift att skrämma skiten ur ungdomarna, som enligt min vardagliga erfarenhet, forsätter att leva helt som vanligt.