2020-03-20, 21:10
  #129469
Medlem
DinKamrats avatar
Tycks minnas att Anders Tegnell sa i Aktuellt i söndags eller nåt sånt att de skulle utföra stickprover i landet under nästa vecka för att reda ut mörkertalet. Har vi fått resultaten från dem?
Citera
2020-03-20, 21:10
  #129470
Medlem
kansascityshuffles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Erty0192
Hur kommer du fram till det? Utvecklingen i Sverige är ganska normal nu. Det dog 1012 människor i Sverige säsongen 17/18. Då registrerade man 20000 fall av säsongsinfluensa. Mörkertalet är enormt såklart.
Nu har vi haft en månad med corona utan att nån är vaccinerad så spridningen kommer såklart öka och vi kan nog förvänta oss några tusen dödsfall innan året är slut.
Resultatet kommer inte mätas i dödsfall utan i hur mycket av BNP landet tappat.

Det är att Sverige inte vidtog några åtgärder. Alla går ut och lever som vanligt trots att alla fick nyheter i januari.
Citera
2020-03-20, 21:10
  #129471
Medlem
abo142s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Neurowipe
Jag har sedan tidigare undrat hur det kommer se ut i Afrika. Tyvärr kommer vi bli varse detta på mycket nära håll, nämligen här hemma. Som enda civiliserat land kommer vi få uppleva virusets fulla obegränsade potential.

Så vida inte dödstalen hemligstämplas kommer vi kunna gissa antal smittade med ca 3 veckors eftersläpande.

Om inte smittspridningen hindras, vilket den ej kommer att göra i tid, så kommer vi med största sannolikhet att se en humanitär katastrof på den Afrikanska kontinenten. Många länder, däribland Kina och väst kommer då att bistå såklart, men trots detta kommer det innebära mycket lidande för människor.
Citera
2020-03-20, 21:10
  #129472
Medlem
Ograsts avatar
USAs BNP förväntas minska med nästan 25% i nästa kvartal. Det går oerhört snabbt nu - stoppa vansinnet, öppna upp nu annars kan kostnaderna bli irreversibla.
Citera
2020-03-20, 21:10
  #129473
Medlem
sannes avatar
Okej näringslivet vill att vi ställer oss frågan Vad är ett människoliv värt?

Det är ju samma fråga som alla ställer sig i den här tråden också.
Citera
2020-03-20, 21:11
  #129474
Medlem
D3adknights avatar
Dödsfall: Ökning: Ökning %:

Mar. 19*

10,031 1,080 12%

Mar. 18*

8,951 973 12%

Mar. 17*

7,978 817 11%

Mar. 16*

7,161 642 10%

Siffror från:

https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-death-toll/

Ingen annan som reagerar på den relativt jämna % i ökningen? Hovrar mellan 11-12% och om min % stämmer borde det väl vara drygt 13% sen igår.

Mvh
Citera
2020-03-20, 21:11
  #129475
Medlem
fluffypuffys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karanan
I Norge och många andra länder är smittan inte lika stor som i Sverige. Ändå stänger man sina skolor. Har hela världen fel och Sveriges experter tillsatta av vår muppregering rätt??

Ja, det verkar inte bättre.
Att stänga ner landet och skolor kommer bara fördröja förloppet.
Bästa är att köra på som vanligt och förhoppningsvis går vi som vinnare ur detta, och så håller vi tummarna för att vården klarar av alla 80-åringarna som behöver IVA vården som krävs.
Citera
2020-03-20, 21:11
  #129476
Medlem
Redas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Konfucius2
Fasiken vad folk dör i Italien över 600 döda på en dag.

Ja, hur kommer detta sluta?
Italien har 60 miljoner invånare så detta är kanske lite mer än normalt men inget alarmerande.
Citera
2020-03-20, 21:12
  #129477
Medlem
Doktor Porks avatar
Någon länkande en artikel i SvD för ett tag sedan. Saker försvinner verkligen med tanke på mänden låginformationsinlägg som tillkommit nu under fredag kväll jämfört med tidigare idag. Dock ändå en intressant artikel som är 2 dagar gammal som inte fått tillräckligt med uppmärksamhet:
Citat:
Tegnell är kritisk till studien från Imperial College, som han menar innehåller flera felberäkningar. Den huvudsakliga felkalkyleringen är enligt Tegnell att den inte tar ett tillräckligt stort mörkertal i beaktande.

– Vi är alla helt övertygade om att vi har ett väldigt stort mörkertal. Det finns väldigt många personer som är smittade ute i samhället och som inte dyker upp i statistiken. Mörkertalet har jättestor betydelse för sådana studier.
https://www.svd.se/tegnell-britterna-har-inte-vant-pa-grund-av-en-studie

Här är ännu ett bevis att folkhälsomyndigheten och Tegnell utgår från stora mörkertal vilket som sagt påverkar prognosen drastiskt och kalkylen. Här hade det ju varit klädsamt att vi fick titta på underlaget och jämföra med hur våra grannländer räknar. Detta ihop med deras andra grundantagande "alla kommer få detta" styr de så klart kraftigt mot den strategin de valt nu.

För övrigt också helt fantastiskt att SvD lyckats kopiera diagrammet från den brittiska studien till punkt och pricka BORTSETT från linjen som markerade ut "surge ICU capacity" vilket är hur mycket IVA platser de kan klämma fram med åtgärder. Den linjen låg typ på botten av diagrammet och visade med all tydlighet att vi inte har kapacitet att hantera toppen hur vi än gör.

Toppen på den högsta linjen motsvarade 30 gånger britternas maxkapacitet. I Sverige skulle det innebära 30000 patienter på IVA när vi för tillfället har kanske 550 IVA-platser. Vilken slump att man tog bort just den här linjen ur diagrammet.
Citera
2020-03-20, 21:12
  #129478
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Hur välmående var man egentligen om man inte lyckas få folk att må väl när ett coronavirus träffar fläkten?

Alla kategoerier, sjukvården?

En vård i paritet, jo jag tackar ja, med tanke på hur det ser ut nu så kan man knappast ha varit så välmående som du låter påskina.

En sak kan vi sannolikt vara överens om, ingen mår särskilt väl i norra Italien just nu.

Lägg ner nu dude, du gör bara bort dig...vi har 90 IVA platser på 2.5 Mill invånare i stor-stockholm.

Lombardiet hade 3000 platser.

Har du inte sett LiveLeak helvetet från Bergamo?
__________________
Senast redigerad av antisocial666 2020-03-20 kl. 21:17.
Citera
2020-03-20, 21:12
  #129479
Medlem
IAmAMisanthropics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av noooooo
Dom är från italienska hälsomyndigheten och dom uppdaterar detta varje dag? Fattar 0.

Nåt har blivit vajsing, då varenda italiensk och utländsk media rapporterar de siffror jag just nämnde.
Citera
2020-03-20, 21:13
  #129480
Medlem
kansascityshuffles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Talespin
Inte bara tunnelbanan.

Proppfulla tåg går konstant mellan Göteborg och Stockholm. De flesta gym är fortfarande öppna också.

Folkmord som pågår? Det är den enda förklaringen.

If only. Människor är informerade men bryr sig inte i alla fall. Det dog fem människor idag.

Alla kommer ångra sig sen.

Jag är den enda personen som bär skyddsmask och en årsförbrukning av popcorn.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in