Citat:
Ursprungligen postat av
Jonxster
Jag unnar alla att bli rika, välstånd åt alla! Dock med ett uns av realism, när vi står mitt i en pandemi av ett virus vi vet mycket lite om, som har tagit kol på tusentals italienare. Att i det läget hänvisa till en liten förkylning som är löst på ett par veckor, samt hävda att det gör en ”taggad” på börsen. Plus att sedan hävda att det inte finns några långtgående ekonomiska effekter som kan ta år att reparera. Ja du får ursäkta men allt annat än vuxet är det.
Jag vet inte vem du pratar om nu, jag har inte sagt något om "liten förkylning" och jag har inte sagt något om att det inte kan få långtgående ekonomiska konsekvenser som kan ta år att reparera. Se ovan där jag skriver att jag skiter i kurserna om ett år och istället tittar på 10+ år.
Jag skrev heller aldrig att det "gör en taggad" - jag skrev att
jag blir taggad av krascher och risker. Vad har du för problem med det egentligen?
Vad gör du ens i tråden - vad är det du vill ha sagt? Varför ställer du inte frågor istället för att försöka läxa upp alla? Det om något vittnar om osäkerhet - du inledde med att skriva något om att jag "aldrig kommer begripa", men krascher är inget nytt för mig. Vid varje krasch måste man givetvis fråga sig om detta är "the crash" där allt tar slut. Ja, så kan det ju vara. Då får vi väl hantera det!?
Min strategi är att utgå ifrån att vi repar oss förr eller senare. Jag kan ta att förlora 90% av allt jag äger för alltid, mitt liv går vidare ändå. Jag kommer vara gladare över att jag åtminstone agerade och försöket istället för att vara rädd och hämmad. Fel eller rätt!? Vem fan vet, det passar mig. Det kanske inte passar dig, men då kritiserar jag ju inte ditt sätt att vara heller, utan det är du som i inlägg efter inlägg måste ge dig på mig vilket vittnar om din osäkerhet i frågan.
Fruktansvärt tröttsamt med personer som drar in ANDRAS argument i diskussion med andra. Jag har inte sagt något om "liten förkylning", ta det argumentet med dem som hävdar det.
Vad är din strategi i nuläget? Att sälja? Eller är du likvid redan? Sedan när?