2020-03-20, 09:15
  #126769
Medlem
Hejsan. Jag letar efter ett ställe där man kan se regionfördelningen av de 372 som omkommit av COVID19 i Frankrike. Om någon vill hjälpa mig med det detektivarbetet hade jag varit tacksam. Det finns liksom lite hint här och där, men svårt att hitta en sammanfattning.
Citera
2020-03-20, 09:15
  #126770
Medlem
Ratis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av välkommenti bup
Youtube sänker videokvaliteten i Europa


Youtube blir nästa strömningsjätte att sänka videokvaliteten på sin plattfrom för att minska påfrestningen på nätets bandbredd.

Under torsdagen meddelade Netflix att man, efter önskemål från EU-håll, kommer att sänka kvaliteten på allt sitt innehåll i Europa de kommande 30 dagarna för att förhindra att internet går på knäna i coronatider.

https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/OpA4bw/youtube-sanker-videokvaliteten-i-europa

MEN FÖR I HELVETE. Vem vill sitta och kolla på 480p? Är det bara Europa som har dessa problem?

Jag tillhörde den generationen som växte upp med VHS band, så personligen är bildkvalitén inte så viktig.
Citera
2020-03-20, 09:15
  #126771
Medlem
gloffgloffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av POlROT
Norge har mangel på både testkit og smittevernutstyr, og det er nok hovedgrunnene til at det er så strenge kriterier for å bli testet.
Men vi fikk 2 nye testmaskiner for noen dager siden.

Vi kanske ska/kan återanvända saker istället för att bara köra engångs + kasta?

Diska/descificera?
Citera
2020-03-20, 09:16
  #126772
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KnackeredVonAnka
Det heter ” härrör från ” och ” därmed också varför ”.

Nej.
Det går alldeles utmärkt att använda både till och från avseende härröra. Man kan härröra både till och från något förstår du.

http://www.saob.se/artikel/?unik=H_1999-0166.Hr32

Därmed också varför låter möjligen lite bättre det men i det jag skrev och avsåg går det fint att utesluta också.

Har du något att tillägga i sakfrågan om Corona?
Citera
2020-03-20, 09:17
  #126773
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
Någon studie som visar att det smittar innan symptom finns inte, den första som publicerades innehåller felaktigheter, bland annat att den som var symptomfri inte var det, samt att man inte hade med alla i smittkedjan.

Däremot är det visat att till skillnad från SARS så är virusmängderna höga precis i början när du får symptom, så man är smittsam under insjuknandeperioden och tidigt i förloppet. Det går sannolikt att hitta enstaka fall där man är smittsam innan symptom men eftersom du sprider ofantligt mycket mer virus när du hostar (eller nyser) så är det det som driver epidemin. Sannolikt är det det smittsamheten tidigt i sjukdomen som gör den så spridningsbenägen.

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2001737

Jo den italienska studien där man testat alla i en by kontinuerligt. 50 % visade inga symptom alls och de symptomfria men smittade, smittade andra bara 50 % av vad de med symptom gjorde. De smittade hälften så mycket men med detta mycket smittsamma virus så är det mycket.
Citera
2020-03-20, 09:17
  #126774
Medlem
Citat:
Men varför är viruset så dödligt just där? För Italien ligger inte bara högt i absoluta tal, i antal döda, utan också i förhållande till antalet bekräftade fall. Den så kallade mortaliteten för covid-19 i landet har beräknats till hela 6,6 procent. Att jämföra med ynka 0,2 procent i Tyskland.
Den enkla förklaringen är att Italien inte har lyckats skydda sina äldsta. Man hann inte, helt enkelt. Detta har dock inte så mycket att göra med senfärdighet från myndigheternas sida, som av slumpen. För hur en smitta slår mot en befolkning handlar till stor del om tur – eller otur.

Tyskland är ett land som, precis som Sverige, har många gamla. 29 procent av alla tyskar är 60 år eller äldre. Men i Tyskland har en övervägande majoritet – 84,5 procent – av de smittade hittills utgjorts av människor under 60 år. Det har resulterat i den låga covid-19-mortaliteten i Tyskland.
https://www.sydsvenskan.se/2020-03-19/slumpen-avgorande-vid-smittspridningar
.
Citera
2020-03-20, 09:17
  #126775
Medlem
Idiotsveriges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Revej
Det framkommer olika teorier från Kina och Italien och detta med asymtomatisk smittspridning är läskigt och sätter ländernas strategi lite på pottkanten ifall det stämmer.

Å andra sidan är grundstrategin alltid rätt oavsett, att hålla riskgrupper undan viruset då det är dessa som kommer överbelasta vården.

Här har du en italiensk studie som visar att 50-75% är smittsamma trots att de är asymptomatiska, en hel stad testades.

https://www.repubblica.it/salute/medicina-e-ricerca/2020/03/16/news/coronavirus_studio_il_50-75_dei_casi_a_vo_sono_asintomatici_e_molto_contagi osi-251474302/?ref=RHPPTP-BH-I251454518-C12-P3-S2.4-T1

Här finns mer som tyder på detta ifrån andra länder, t.ex USA som nu anser detta bekräftat.

https://edition.cnn.com/2020/03/14/health/coronavirus-asymptomatic-spread/index.html

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2001468

https://www.nytimes.com/2020/02/26/health/coronavirus-asymptomatic.html

https://www.vox.com/2020/2/20/21143785/coronavirus-covid-19-spread-transmission-how

https://edition.cnn.com/2020/01/31/health/coronavirus-asymptomatic-spread-study/index.html

Man måste vara en idiot som förnekar detta och fortfarande rekommenderar "att stanna hemma om man är sjuk" istället för att stänga skolorna innan varenda förälder är smittad.
__________________
Senast redigerad av Idiotsverige 2020-03-20 kl. 09:21.
Citera
2020-03-20, 09:17
  #126776
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ettanollan
I Bingo och Katrins senaste podd sas det att covid19 stannar kvar i luften i 3 timmar efter någon nyst eller hostat! 😮😬

Då är vi ganska körda. Här hostas det och nyser på både arbetsplatser och förskolor

I labratoriemiljö, ja. Iallafall i en studie.

Med tanke på att det är influensatider så är det ganska självklart att det snuvas och hostas.

Jag personligen märker dock av få som hostar och nyser i allmänheten.
Citera
2020-03-20, 09:17
  #126777
Medlem
Gefundenes Fs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
jag kan garantera dig att äldre börjar lyssna när de får höra att är du vid x-ålder så får du ingen intensivvård. För den risken finns främst i Sthlm om några veckor om de inte skärper till sig. Det tar bara lite längre tid att få äldre att lyssna.

Stämmer inte alls. De äldre är bara selektiva i sitt val av vilka de ska lyssna på. De har ett helt liv av många självständiga beslut. Tegnell säger 70+ bör inte gå ut!

Alla gamla som har friska ben och armar går och handlar själv med de går precis som vanligt då det är mindre trängsel. Sedan går dom på promenader de är ute Nu har Tegenell ändrat sitt första idiotiska stopp och nu "Ska" dom gå på promenader. Jo visst med det har dom förstått utan Tegnell.
Citera
2020-03-20, 09:18
  #126778
Medlem
LadySwedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Om vi inte blir immuna är det svårt att förklara hur Kina har lyckats med konststycket att få bukt med sjukdomen på så kort tid, den borde återcirlulera i all evig framtid, du griper efter halmstrån bara för att du kan.
Halmstrån? Varför skulle jag vilja att man inte blir immun?
Vi sitter i precis samma båt allihop. Kan du ge mig fakta på immunitet? Eller fakta på att det inte ligger latent?

Jag tror absolut inte att Kina stoppat corona. De har skaplig kontroll på den.
Citera
2020-03-20, 09:18
  #126779
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Stackars dig då. Blev after-skin i Åre instängd också?

Det här låter som en ypperlig och effektiv åtgärd som man kan vidta på kort tid.
Sprids viruset via internet? Tänk vad kineserna kan hitta på. Låter som en helt bisarr åtgärd anpassad för u-länder som Italien där man knappt vet vad internet är.
Citera
2020-03-20, 09:18
  #126780
Medlem
pumse1337s avatar
Finns nu några videos som är släppta från Italienska sjukhus, inte värt att se på. Men om någon borde se detta så är de dom som inte tar detta seriöst.

https://www.reddit.com/r/videos/comments/fljjp1/this_is_what_coronavirus_looks_like_in_an_italian/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in