Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Jag har kommenterat Italien flera gånger i tråden och du kommer med påståenden utan att ha koll. Det kommer inte att bli som i Italien här. Dessutom är det 99 % äldre sjuka som dött i Italien. Det är 25000 som dör i deras årliga säsongsinfluensa utan att du ens höjer på ögonbrynen.
Det är du som inte vet vad som pågår och tyvärr ganska många andra som redan nu har räknat in det som inte har skett.
Visst, säkert. Men då kan du väl göra det igen? Hur ofta har du sett ett helt nedstängt Italien med militärkolonner fraktandes döda till masskremering av influensan? Hur ofta har du sett influensan döda 3-4-500 människor om dagen i Italien?
Nu hittar du på. Studien du sannolikt hänvisar till ger ett årligt snitt på 17 000 döda per år av influensa i Italien. Inte ens det högsta året är det riktigt 25 000 registerade, men varför inte avrunda uppåt säg? Och sen ta det, det värsta influensaåret i mannaminne, som nån norm. Varför gör du så?
Nej, vi kommer inte komma upp i Italien absoluta tal givetvis, och förhoppningsvis inte heller i deras relativt sett, men det är det det förbereds för just nu om du missat det. Så epidemiologer, virologer, smittskyddsläkare osv tror att det är risk för att det kan bli så. Och om folk fortsätter vara obekymrade så får vi allvarliga problem, vår sjukvård är bar mycket mer ansträngd i grundläget än t ex Lombardiets.
Berätta gärna för mig vad som pågår då!