Citat:
Ursprungligen postat av
Moentos
Hvorfor skal alt i Sverige omregnes i her og nu økonomi, i stedet for at skabe et langsigtet samfund som alle svenskere kan holde ud at leve i de næste tusind år?
Hvorfor kan svenskere ikke tage ansvar for egen situation, i stedet for ustandseligt at søge syndebukke for udfaldet af egne vanvittige dispositioner?
Ja, det kan man undra? Det ena utesluter dock inte det andra. Vi är ett folk som på länge tyvärr (ja, tyvärr) INTE haft någon sammanhållande tragedi och/eller händelse, som ett världskrig, som vi deltagit i - detta skulle fått oss, likt alla andra nordiska länder, att sluta sig samman vid slika händelser, men nu pådyvlas vi i stället en arvsskuld och vi agerar också därefter. Se bara på massinvandringen till Sverige. Vi ger bort landet enkom för att vi inte har nog med känsla för riket, eller många har det i alla fall inte. Därför röstar dumsvensken, gång efter annan, fram samma skit till regering och då samma politik som är oss noll till godo!
Vi är mången som hatar denna situation, men tyvärr är det fler dumsvenskar än klarsynta, i landet och vi skriver, dagligen, under vår egna dödsdom.
Samma i denna kris - vi är sist ut med allt! Varför?