Citat:
Ursprungligen postat av
Bolibo
Du får gärna utveckla, vad är det 90-talisterna skulle tagit höjd för och vad händer ekonomiskt med redan belånade bostäder menar du?
De behöver ta i beaktning att man kan bli av med jobbet samt att både boende och aktiemarknaden kan droppa rejält.
Det är ganska lätt att läsa om någon är 90-talist i trådarna om bostäder och aktier. När OMX gått ner till 600 trodde många av dem att det var billigt och en säker investering. Vi med mer rutin kunde se att detta skeende inte är normalt utan för tankarna till 2000, 2008 och 90-tals krisen. Vissa har minne av än längre bak i tiden. Samtliga vänner jag har talat med har sålt av sina aktieinnehav relativt tidigt i början på denna krasch.
Många av 90-talisterna är dock tyvärr naiva och lyssnar på banktjänstemännens "sitt stilla i båten för det går upp igen" som endast gynnar bankernas intressen på småspararnas bekostnad.
Detta gäller även synen på belåning. Eftersom 90-talisterna varit med mindre tror allt för många av dem att bostäder inte kan gå ner nämnvärt i pris.
Nu vet inte jag om det blir någon rejäl sättning på bostadsmarknaden eller inte men man behöver vara medveten om att det kan ske, och ha en strategi för om så sker.