2020-03-17, 18:36
  #116725
Medlem
Dbloodss avatar
Att skolorna kommer stängas helt är inte pga att vara myndigheter eller regering vill eller föreslår detta. Klasser är knappt halvfulla, personal och barn är sjukskrivna. Och det är påtryckningar från EU.

MEN eftersom FHM har sagt att de har en tidslinje som de utgår ifrån så har de ryggen fri sen att säga att vi satte in åtgärder i rätt tid bla bla. I denna tidslinje tror jag inte ens ett förslag på att stänga alla skolor fanns med överhuvudtaget.
Citera
2020-03-17, 18:36
  #116726
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Adjektivet
Du skall äta Alvedon eller panodil, inte Ipren.
Och inte diklofenak/Voltaren och inget som innehåller kortison.
Citera
2020-03-17, 18:37
  #116727
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av naturtvål
Att vara i coronavirus karantän kan vara riktigt underhållande om är i Italien:

Video: https://twitter.com/i/status/1238452634090000385

Man kan väl inte annat än att festa nu!
Citera
2020-03-17, 18:37
  #116728
Medlem
mind_crazys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av exexexex
Man kan ju inte göra annat än att garva åt det här.
Folk dör som flugor, alla är smittade.
Alla sitter hemma och håller andan.
Ekonomin kraschar
Myndigheterna sekretessbelägger information.

Det var någon här som skrev att han skulle korka upp en fin whiskey nu och vänta in det värsta...

Är dock inte så roligt när man riskerar att bli arbetslös pga denna hysteri.
Citera
2020-03-17, 18:37
  #116729
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ducadream
Troligen är mörkertalet stort. Precis som i Sverige. Vi lever i en mardröm. Kan någon väcka mig?

Haha. Det är väl bara positivt om mörkertalet är större än det andra? Iallafall med tanke på hur dom testar nu.

Viruset smittar ggr 5.5 i veckan om det härjar fritt. Som i storstäder tillexempel. Det betyder att en endaste person med detta viruset har hunnit smitta 140 miljoner på 3-4 månader.

Tänk på det istället. Hrr
Citera
2020-03-17, 18:37
  #116730
Medlem
Haloumis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av welcometoreality
Ja, de har en pressträff på Torsdag och då blir det att Grundskolorna stängs på Måndag, men jag tror att förskolorna hålls öppna, så att föräldrarna kan arbeta.De kopierar Finlands modell..

Jo, det tror jag också. Lagen är till för att kunna göra det framöver, om det behovet skulle uppstå.
Citera
2020-03-17, 18:38
  #116731
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av HG
Japp, vanlig aspirin.

Förresten, gillar din avatar starkt. Han behöver extra mycket smisk just nu ;-)

Aspirin innehåller acetylsalicylsyra, inte paracetamol.
Citera
2020-03-17, 18:38
  #116732
Medlem
Harald.Guldhatts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Realtesto
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/AdgrJq/tusentals-kan-vara-smittade-av-kinavirus--men-ingen-oro-for-svenskar

Glöm aldrig.

Lägger in en beständigare länk också ifall den andra skulle försvinna.

Tusentals kan vara smittade av Kinavirus – men ingen oro för svenskar
https://web.archive.org/web/20200317173550/http://www.aftonbladet.se/nyheter/a/AdgrJq/tusentals-kan-vara-smittade-av-kinavirus--men-ingen-oro-for-svenskar

Citat:
– Vi ser dock fortfarande ingen effektiv spridning mellan människor, säger statsepidemiolog Anders Tegnell
Citera
2020-03-17, 18:38
  #116733
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av outoftheblue
Politiker vill inte ses som kallsinniga psykopater som riskerar farmors och morfars liv. Alltså måste de stänga ner hela samhället även om det inte är det klokaste ur ett större perspektiv. Det kommer alltid finnas de som kräver hårdare tag, inte minst politiska motståndare som själviskt utnyttjar situationen. Därför hamnar vi snart i ett totalitär samhälle med utegångsförbud och hårda straff, bara för att ledarna vill se starka ut. Ingen vet vad det extrema tillståndet kommer att leda till.

Det är ohyggligt sorgligt att människor dör, men det underliga är att det accepterar vi hela tiden så länge det inte rör sig om corona. Massor av människor dör i förtid på grund av dålig stadsluft, men det blir det ingen folkstorm mot, bara som exempel.

Tyvärr är handlar det mycket om politik. Det här måste vara första stora pandemin med sociala medier där politiska beslut kan mötas av impulsivt näthat även om de kanske var rätt genomtänkta. Nu tävlar alla om att visa sig på styva linan med alltmer drakoniska beslut, inget lands ledare får vara sämre än någon annan, och många politiker gillar säkert i smyg idén med att få vara lite totalitära och införa undantagstillstånd och samtidigt få det att se ut som om de bara ömmar för mormor och farfar. Vilket drömläge för en samhällsomvälvning.
Det viktigaste är att man är transparent och ärlig och förklarar sina avsikter och gör det samlat och sakligt. Det har Sverige misslyckats med genom att skicka fram Tegnell. Dessutom verkar man helt enkelt inte har vetat vad man vill.
Till råga på allt så åtnjuter ingen av ledarna i JÖKen nåt förtroende, och inger det dessutom inte.

I Italien har man lyckats väldigt bra med detta.
I Sverige pratar man mycket om att ”ligga i framkant” - men i det här fallet tycker jag vi ligger ljusår efter.

Beträffande din kommentar om att vi inte bryr oss om stadsluften.
Har du hört talas om Greta? Miljön inbegripet utsläpp ligger verkligen i tiden.

Visst, att ledarna vill verka handlingskraftiga kan vara en risk, men när det gäller agerandet med covid har de varit allt annat än det. De har i stället skickat fram en skrivbordsbyråkrat som utöver att hatta fram och tillbaka mumlat i skägget och försökt lansera en skrivbordsprodukt. Tacka F*n för att det då blir folkstorm - folk blir ju rädda och förvirrade.
Självfallet är det bra med en jämn spridning, men du har inte reflekterat över att nedstängning är ett sätt att möjliggöra det? Eller föredrar du att likt Mengele-Tegnell släppa skiten fritt i samhället?!?
Citera
2020-03-17, 18:38
  #116734
Medlem
HGs avatar
Sverige har nu hamnat på Shanghais lista för karantän länder vid inresa. Detta borde också betyda att vi även sitter på Kinas lista för icke önskvärda besökare.

"Shanghai makes it compulsory for people with travel history to 16 countries, such as South Korea, Italy, Spain, US, UK, Sweden, France, in the last 14 days to be quarantined for 14 days: Shanghai government"

Gillar också att de som försöker resa in måste betala hela 14 dagars karantänen från egen ficka. Blir dyrt att ta semester just nu i Shanghai.

"After Beijing, Shanghai announced that people entering the city from countries severely-hit by coronavirus must undergo 2-week isolation and pay the quarantine costs, such as the expenses on hotels and meals: local civil affairs authority"
Citera
2020-03-17, 18:39
  #116735
Medlem
obscenitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av welcometoreality
Ja, de har en pressträff på Torsdag och då blir det att Grundskolorna stängs på Måndag, men jag tror att förskolorna hålls öppna, så att föräldrarna kan arbeta.De kopierar Finlands modell..
Tror på gradvis nedstängning:
Först högstadiet (redan på måndag)

Därefter låg och mellan (innan påsklovet)och sist förskola.
Citera
2020-03-17, 18:39
  #116736
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av severustheemperor
Hur i he kan ett virus utveckla resitstens? Darwinism?

Furthermore they warn that the new SARS-CoV-2 coronavirus is constantly evolving and to date many of the initial antivirals and treatment protocols are no longer working as the coronavirus had developed a resistance to them.

https://www.thailandmedical.news/news/china-approves-favipiravir-avigan--as-an-experimental-drug-to-treat-coronavirus

Betvivlar starkt detta. Det skulle innebära att de patienter som behandlats med antivirala kommer ut i samhället och fortfarande smittar.

Detta virus är en RNA-sträng, antingen lyckas den spridas, eller inte. Det finns inget mer än så.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in