Citat:
Ursprungligen postat av
ProPapa
Pappa staten går in och trycker en nappflaska i truten på oansvariga bostadsköpare. Det blir amorteringsfria lån och lite annat smått och gott.
De som tokbudat utan ekonomiskt konsekvenstänk blir nu curlade genom sina undermåligt fattade beslut.
Vi som har amorterat bort våra huslån och vänt på varje krona kommer att få stå för notan.
Att Sveriges unika daltande med bostadsrättsinnehavare kommer att innehålla drastiska åtgärder om priserna börjar falla är nog säkert. Allt för att upprätthålla illusionen av att folket är rikt, de äger ju 'tillgångar'.
Att sänka räntan ytterligare går inte, den utvägen är körd. Sänka Fastighetsskatten går ju inte heller eftersom vi som enda något så när utvecklade land redan avskaffat den.
Återstår då att utöka ränteavdrag och rut o rot vilket regeringen definitivt kommer att göra om bostadspriserna börja falla på allvar.
Avskaffandet av fastighetsskatten, fast man perverst nog behöll ränteavdragen på västvärldens mest generösa nivå är, tillsammans med historiskt låga räntor, anledningen till att Stockholms fastighetsmarknad är så unikt skev och bostadsrättsköpare i Sverige är så unikt lurade. Tror någon på allvar att Stockholm är attraktivare än Berlin för att vi har en mer lovande arbetsmarknad, mer rikt kulturliv eller något annat som gör en stad attraktiv?