Citat:
Ursprungligen postat av
PutinsPutain
Det var nog den mest märkliga och utflippade replik jag sett, du röstar på SD men är inte en svenne?
Hur tänkte du nu ? Det är ju svennar som röstar på SD medans "svännar" röstar på liberal globalism socialist kommunisterna! Kebbaberna röstar ju på musslorna! Jag som är vettig tillhörande vettig klubben röstar inte alls!
Förvisso men nu handlar ju detta om dina märkliga resonemang kring Amazing polly du inte ens bemödat dig lyssna på för om du gjort det så hade du funnit att henom är konservativ nationalist
demokrat, det du själv påstår dig vara. Du avfärdar en gelike, är inte särdelse smart för bövelen.
Men det är för att det är DU som är foliehatten och köper folihatts teoremet/epitetet utan att ens kolla bakgrunden till det. Självindoktrinering kalls det för, därav röstar du på Jimmy Åkersork t,ex därav tål du inte kritik av Åkersork eftersom du tolkar det som personangrepp.
Gör dig en stor tjänst, lyssna på några episoder av CORBETTREPORT och kom tillbax om ett år eller så så ska vi diskutera the real deal.
Du har ju redan avfärdat den tesen? Hur tolkar du mordet på JFK tex, inte fan är du väll så in doktrinerad att du köper Osswald böjda kulan teorin heller när det om och om igen bevisats
vara en överenskomlse med penga gubbar bakom?
Ska lyssna in mig lite i detalj på Polly och det hon säger om Corona och WHO. Gillar ditt språkbruk och du verkar kunnig. Det är sant - om min position är fel, då blir ju per automatik den riktiga positionen foliehatt(alltså från mitt perspektiv).
Det är klurigt det där. På något sätt känns det som det finns ett mörkt hål här. Hoppar man ner i det så måste man kanske offra hela sin personlighet? Med tanke på att den är grundad på vad jag har hållt som sanning i hela mitt liv.
Givet att det du och Polly hävdar stämmer, då har jag blivit lurad, inte bara i samband med detta Coronavirus -
utan i hela mitt liv!, då WHO inte är någon organisation som ploppade upp i samband med Corona.
Och allt hänger ju ihop, så mycket vet jag. Om denna ondska och likgiltighet för mänskligheten finns inom WHO, då finns den ju såklart även inom FN, EU och media också.
Och hur ska man hanskas med sådana insikter? Det betyder ju att de som styr vår värld är helt indifferenta till vårt välmående? Som om vi är boskap som ska vallas enligt deras önskemål?