Citat:
Ursprungligen postat av
trazke
Alltså hur fungerar det här med flockimmunitet egentligen? Om en majoritet av befolkningen lyckas bli immuna mot viruset så kommer viruset att försvinna när det inte hittar nya värdkroppar att infektera? Eller? Så även om 60% skulle lyckas bli immuna "vet att det inte är klarlagt att det ens går" så skulle man vara tvungen att isolera dom sjukaste tills dess att viruset försvunnit från landet? Men vad händer när gränserna är öppna och det kommer in folk i landet som inte blivit immuna, smittar inte dom i sådana fall? Detta är verkligen överkurs för mig.
Jag tror inte att någon vill komma hit även om vi tror att vi är immuna, som jag har förstått det så har den forskning vi har sett är att det finns en korttidsimmunitet och det kan man säga för att vi har inte haft så lång tid att utgå ifrån om immuniteten är långvarig.
Självklart är det bästa att stoppa spridning och försöka utrota viruset istället för att låta det frodas när man inte heller känner till om det blir komplikationer för de som smittats.