2020-03-15, 16:18
  #105481
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Beethovania
Okej men det beror väl på att det muterar? Därför vissa tar vaccin varje år?

Så om man lyckas framställa ett Coronavaccin kan det helt enkelt bli något folk behöver ta år efter år, förstår jag rätt?

Det finns olika Corona virus och olika influensa virus. När det kommer en som är tillräckligt långt bort för dina antikroppar så kan du få influensa igen. Skillnaden nu är att ingen har rätt antikroppar
Citera
2020-03-15, 16:19
  #105482
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lallladin
Pressträff kl16:40. Kmr Sverige införa karantän med?

Kan lika gärna ha att göra med ett åtgärdspaket för att hjälpa de branscher som vacklar.
Citera
2020-03-15, 16:19
  #105483
Medlem
blir en intressant press folket!
Citera
2020-03-15, 16:19
  #105484
Medlem
Doktor Porks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ganglere2
Ja, risken är att det blir riktigt illa i Sverige p.g.a. bristen på insatser.

Hört av folk med insyn i mediabranschen att MSB håller möten med media, bl.a. i huvudkontoren i Stockholm och tystar ned all kritik mot myndigheternas handlande under coronakrisen. Självcensuren är igång. Ingen kritik av deras hantering av coronaviruset får förekomma, iaf inte nu. Får väl se hur det blir efteråt.
På det temat, är det inte plötsligt väldigt få artiklar som handlar om hur många som är smittade i Sverige, eller om enskilda fall i Sverige? Det står mest om ekonomiska konsekvenser eller insatser som görs utomlands... Inget om att vi uppenbarligen får nya fall som kräver intensivvård, kanske döljs i flödena på t.ex. Aftonbladet, men får därför också väldigt lite uppmärksamhet.
Citera
2020-03-15, 16:19
  #105485
Medlem
SpencerPratts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Koshar1
Ja, att stänga gränserna är totalt hjärndött.

Alla länder som stänger har garanterat 10 000-tal om inte 100 000-tals smittade redan.

Populistiskt efterblivet beslut att stänga gränserna.

Bättre att:

1) Se till att sjukvården har resurser.

2) Var försiktig, sprid inte sjukdom om du har symtom, ta inte varandra i händerna, undvik stora folksamlingar, tvätta händerna osv osv.

3) Isolera så gott det går människor i riskgrupper.

Om idioter bara följer enkla riktlinjer så kommer allt att gå bra.

Ja det är väl uppenbart att det är bättre att se till att sjukvården har resurser men det är väl redan bekräftat att dessa resurser inte finns. Pinsamt hur extremt dåligt förberedda Sverige var på det här. Kastar pengar på olika saker ala Lyxfällan men när det väl behövs så finns det inte.
Citera
2020-03-15, 16:20
  #105486
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LennyMacKenzie
Finnarna har sett döden i vitögat tidigare och hetsar inte upp sig så värst över coronaviruset.
https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=7429672

det blir så där när flickorna får bestämma

mannerheim hade nog tagit i ordentligt?
Citera
2020-03-15, 16:20
  #105487
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skvisten
Var ifrån kommer uppgiften om presskonferans idag 16:40?

Står inte på aftonbladet i alla fall.

https://www.svtplay.se/nyheter-direkt
Citera
2020-03-15, 16:20
  #105488
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LennyMacKenzie
En sak som är till vår fördel och till coronavirusets nackdel är det milda och fuktiga väder vi har. Åtminstone här i mellan- och sydsverige. Det är inget optimalt virusväder eftersom viruset har svårt att hålla sig svävande någon längre tid i fuktig väderlek. Fukten tynger ner det. Nä virus vill ha riktigt torr luft för att kunna hålla sig i luften maximalt länge. Det är därför influensor, förkylningar och annat sprids mest på vintern när det traditionellt är kallt och luften inte har förmåga att hålla så mycket fukt.

Jag har också tänkt i de banorna. Beställde till och med en luftfuktare som nu går för fullt 24/7
Citera
2020-03-15, 16:20
  #105489
Medlem
Covids avatar
Än sen? Han är ju bara en tjänsteman som verkställer den beslutande myndighetens rekommendationer.

Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
16:30 är det pressträff med Löfven så att alla vet det

Ha det!
Citera
2020-03-15, 16:20
  #105490
Medlem
Mycatisonfires avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DinKamrat
Lycka till att stänga landsgränsen. Vi har 161,9 mil gräns mot Norge och 55,5 mil gräns mot Finland. Även om vi kunde göra det på ett effektivt sätt så vore det verkningslöst, eftersom vi redan har allmän smittspridning i Sverige.

Svenska-norska gränsen är nog inget bekymmer, värre med inkommande flyg, färjor från öst osv.
Citera
2020-03-15, 16:20
  #105491
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av chloemm
Så gå in på ett solarium när det inte är folk. Eller gå och handla mat utan att stå i kö. Man tar självscanning. Tvättar händer direkt efter och spritar. Borde vara lugnt?

Om alla gjorde allt för att minska smittspridningen fram till sommaren så är Sverige i stort smitt fritt.
Citera
2020-03-15, 16:20
  #105492
Medlem
SneakyBeakys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Beethovania
Okej, då förstår jag. Tack!

Det är ju väldigt mycket rykten som går just nu. Tänker dagligen på den gamla Thomas Di Leva dängan, "Vem ska jag tro?"
Inte på det klappmongo som hävdar att en tur i bastun eller snortandet av en lina vitlökspulver dödar viruset iallafall.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in