Citat:
Ursprungligen postat av
Soffhoppet
Precis, stämmer, såg att den precis blivit publicerad och inte granskad. Men funderar om immunsystemet försvagas likadant vid exempelvis vanlig influensa? Tillverkar man nya T-celler snabbt inpå efter tillfrisknandet, där vissa äger att produktionen av dessa minkar kraftigt vid högre ålder?
Funderar hur det påverkar om man exempelvis råkar ut för att bli smittad av en mutation av viruset eller annat virus direkt efter tillfrisknandet, där det då blir mycket svårare för immunsystemet att hantera sjukdomen?
För det första så är det inte främst antalet T-celler som påverkas med åldern utan framförallt är det deras funktion som blir slöare.
Minskat antal leukocyter ses även efter genomgången influensa. En sak som skiljer Corona från influensa är att den pneumoni som svagare individer kan utveckla av influensa oftast kommer från sekundär infektion av bakterier (pga. uttröttat immunförsvar). Coronaviruset orsakar själv en pneumoni hos de som har otur (de flesta utvecklar ingen).
Om du ser en viss användare i den här tråden, som jag sett tidigare, komma och länka till den där artikeln och påstå att Corona sänker antal T-celler på samma sätt som AIDS gör, ignorera bara