Citat:
Ursprungligen postat av
jnilsson
Du blandar och ger. Minskad konsumtion är en del av varje lågkonjunktur. Centralbankerna har oavsett styrränta sin bazooka där de kan dränka bankerna i likviditet.
Det jag tittar efter är om det finns några fundamentala fel i världsekonomin. Sådana sågs inte innan pandemin och uppstår inte av pandemin. När stilleståndet upphör är det bara för världsekonomin att fortsätta.
Hur påverkade det din vardag att Khadaffi sköts? Eller att Grekland höll på att ställa in sina betalningar? Eller ens att Lehmann Brothers konkade. För mig blev bolåneräntan lägre, det var allt. Gynnas av det fortfarande.
Denna kris påverkar mig mer redan nu. Kan knappt hitta toalettpapper att köpa. SHL & Champions Leaguematcher ställs in. F1 likaså. Kanske fotbolls-EM och allsvenskan också. Cmore och Viasat sänker priserna priserna. Hur länge räcker det? Vem betalar för abonnemang som visar 0 event? Massivt kapital har investerats i tv-rättigheter för allsvenskan. Hur kommer detta falla ut om spelet skjuts upp. Får jag ens resa utomlands i juni?
Skillnaden med denna kris mot tidigare är att den riskerar att slå överallt och samtidigt. Hur tänker du att riksbanken ska dränka D-play med likviditet och hur ska det hjälpa?