2020-03-14, 13:35
  #99205
Medlem
PlutoniumPinnars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av senapslamm
Svensken är just nu i förnekelsefasen.
Den fasen måste alla som blir svårt sjuka gå igenom.
Ja jag blir så jävla arg på hur handlingsförlamade alla är just nu. Varför förneka verkligheten? Min bror uppvisar alla coronasymptom nu, och jag kommer snart också bli sjuk om jag redan inte är det.
Citera
2020-03-14, 13:35
  #99206
Medlem
Revejs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gift44
Det vet du absolut ingenting om.
Du killgissar precis lika mycket som de som vill införa drakoniska åtgärder.
Ingen vet vad som hjälper i slutändan.
Det är självklart att man vet detta, Sverige kommer stänga skolorna då det ger riktig effekt, problemet är att andra länder har låtit fårskallar utan någon kunskap besluta om skolstängningar, i strid med sina beredskapsplaner vid pandemi.

Detta i sig sätter press på Sverige att stänga för "folket tycker något måste göras" varför sitter man passiv när grannländerna agerar och så vidare..

Men det är Sverige som agerar rätt, och jag hoppas innerligt man fortsätter hålla sig till vad vetenskapen anser vara det bästa och mest effektiva istället för att låta den högljudda delen av "folkets vilja" och kineser diktera villkoren.
Citera
2020-03-14, 13:35
  #99207
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackin
Sverige har 10 miljoner.

UK har 67 miljoner.

Sverige testar bara de som är inlagda.

UK testar tusentals varje dag.

Jo men antalet döda och personer i kritiskt tillstånd är större i UK än i sverige, det betyder att dom har fler som är smittade i sitt land.

Sen kan det ju förstås vara så att det är fler smittade per invånare i sverige då vi har färre som bor här.
Citera
2020-03-14, 13:36
  #99208
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av henriko
Lyckats väl? Vi har en exponentiell utveckling.

Dock med en liten knix i diagrammet just nu, för att vi nu byter mätkriterie för att vi inte längre hinner mäta som innan.

Holland har 10+ dödsfall.
Schweiz har 15 + dödsfall.
Vi har 2.

Vi kommer få fler dödsfall, men vi har lyckats väl än så länge. Vi ska inte isolera hela befolkningen. Vi ska vara duktiga på att isolera de äldre och de sjuka. Precis som vi ska vara duktiga på att vaccinera äldre och sjuka mot vanlig influensa, ska vi vara duktiga på att isolera äldre/sjuka och minska risken för de att bli drabbade.
Citera
2020-03-14, 13:36
  #99209
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Natalz2
Kina skeppar tonvis med skyddsmaterial till Italien och USA. Och bidrar med läkarexpertis på plats i Iran.

Kanske borde Sverige krypa till korset och be om hjälp? Eller kommer vi att fortsätta dölja problemen med hemligstämpeln?

Att Kina skulle hjälpa oss kan vi glömma. Tror snarare att svenska pass snart blir bannlysta där. Alternativt 14 dagars karantän vid inresa till Kina. Svenskar är och kommer bli en risk för samtliga länder tyvärr.
Citera
2020-03-14, 13:36
  #99210
Medlem
Håller vi oss runt Tysklands siffror kommer ingenting gå under:

Av de nuvarande fallen:

3,890 (100%) mild condition

9 (0%) Serious critical
Citera
2020-03-14, 13:36
  #99211
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av apropos
De negativa effekterna av skolstängning överväger i slutändan.

Troll eller jädra missinformerad? Är en rad med bättre vetande länder och sansade naturliga medborgare som inte håller med.
Sverige behöver en god man och borde fråntas rätten att ta politiska beslut som rör svenskar eller andra nationaliteter.
Boxa in det här skitlandet för gott !!
Citera
2020-03-14, 13:37
  #99212
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Revej
Det är självklart att man vet detta, Sverige kommer stänga skolorna då det ger riktig effekt, problemet är att andra länder har låtit fårskallar utan någon kunskap besluta om skolstängningar, i strid med sina beredskapsplaner vid pandemi.

Detta i sig sätter press på Sverige att stänga för "folket tycker något måste göras" varför sitter man passiv när grannländerna agerar och så vidare..

Men det är Sverige som agerar rätt, och jag hoppas innerligt man fortsätter hålla sig till vad vetenskapen anser vara det bästa och mest effektiva istället för att låta den högljudda delen av "folkets vilja" och kineser diktera villkoren.

Vad baserar du detta på?
Citera
2020-03-14, 13:37
  #99213
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Centauri
Har vi massavrättningar i Sverige? Är du sjuk i huvudet?

Kan svenska staten ta din villa om du uttrycker dig fel?

Som sagt, olika grader i helvetet.....
Citera
2020-03-14, 13:37
  #99214
Medlem
DANMARK OG ISLAND OMFATTES AV KARANTENE-REGLER
Citat:
Fredag opplyste FHI at alle som har vært på reise i land utenfor Norden siden 27. februar 2020 skal være i hjemmekarantene i 14 dager etter hjemkomst.

Nå inkluderes også Danmark og Island i en ny forskrift om karantene, opplyser regjeringen på sin nettside.

– På grunn av utviklingen av corona i Danmark og på Island er det i forskriften bestemt at også personer som ankommer fra disse landene må i karantene i 14 dager, sier helse- og omsorgsminister Bent Høie i meldingen på regjeringens nettside.


Er vel like før alle svensker og nordmenn som kommer fra Sverige også havner i karantene ved ankomst til Norge, men blir vanskelig da pga kjøring. Men regner med at Norge vil stenge ned grensa enten over helge eller en gang i neste uke, alt peker vertfall mot at Norge vil stenge alle grenser.
Citera
2020-03-14, 13:37
  #99215
Medlem
BonerBatmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlackRockInc
Håller med dig om allt förutom att vaccin kommer utvecklas så snart som möjligt..
Expert på BBC som jobbar med utvecklandet sa precis att ett vaccin finns tillgängligt TIDIGAST om 12-18 månader.
Jag kan lova dig. Blir det här riktigt illa kommer USA börja testa med vaccin i tidigt stadie. Hela deras land är kapitalism. Viruset är ett allvarligt hot mot kapitalismen. De har världens skarpaste hjärnor när det kommer till medicin. Ett vaccin är stora pengar - något kapitalismen älskar.
Citera
2020-03-14, 13:38
  #99216
Medlem
30 miljoner dör redan i hjärt-kärlsjukdom eller cancer varje år i världen (+ allt annat då).
1 miljon av dessa är mellan 15-49 år. 5000 extra dödsfall i Corona på 2.5 månader är knappt märkbart.
Lite proportioner vore kanske på sin plats.

https://ourworldindata.org/causes-of-death
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in