Citat:
Ursprungligen postat av
Noot
Vi är bara i början av corona-krisen och det kommer bli mycket värre framöver när den sprider sig mer och mer. Spridningen sker exponentiellt. Sverige är just nu i startskedet av krisen med just nu 800 smittade och första dödsfallet (källa:
c19.se).
Kolla på Italien där 200 männikor precis dog inom 24 timmar period! Och krisen är bara i sin början i Italien. Vi ligger lite efter och har lite mer tid att agera i Sverige men det är oundvikligt att detta kommer eskalera betydligt mer.
Av denna anledning tror jag att börsen kommer sjunka ännu mer när corona sprider sig mer och många fler kommer dö och belastningen på samhället blir större. Detta är bara början.
Vaccin ligger minst 12 månader bort. Spridningen är i sitt start skede och det kommer ta lång tid innan alla blir smittade så att folk utvecklat immmunitet och virusrt eventuellt dör den vägen. Virusets spridning kan tånlas dippa i sommar, men ta fart.
Förvänta er en långsam nedgång på börsen i 1-2 år, från nuvarande 1500 på omx till 400-800, då den värsta nedgången när hela ekonomin står stilla, miljontals smittade ännu inte kommit hit.