Citat:
Ursprungligen postat av
Ola Schubert
Ja, faktiskt, givet att:
Barn inte smittar vuxna.
Barn får mildare symtom vid covid-19
Inget barn under 9 år har dött av sjukdomen.
Skulle Sverige ändå stänga skolor längre fram så vill jag ha en jävligt förklaring på det!
Har inte sett någon pålitlig källa som påstår att barn inte smittar vuxna. Har däremot sett pålitliga källor som påstår att barn blir smittade men
utan att uppvisa symptom. Det är inte fastställt varför ännu varför barn inte uppvisar symptom. Men det innebär att de är potentiellt den värsta formen smittbärare från ett smittospridningsperspektiv.
Det har gjorts undersökningar av andra epidemier där man jämfört smittospridningen i områden som inte har stängt skolor med de som har stängt skolor. Resultatet har visat att områden där smittan förekommer som stänger skolor fördröjer "peaken" på smittan med flera veckor. Det kan göra stor skillnad när sjukvården har ont om resurser och rädda många liv.