2020-03-11, 17:04
  #82957
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dbloods
Feber (ofta hög runt 39-40)
Djup hosta (torrhosta)
Andningssvårigheter
Muskelvärk och trötthet (vissa har sagt att de haft så ont och varit så trötta att de inte orkar ta sig till toaletten utan uträttat sina behovs i sängen istället)
Kräkningar och Diareér (ca 10% av fallen)

Det är symptom för den första tiden 1-10 dagar. Sen kan det blir bättre eller gå utför.

Kul. Då klarar man sig fan inte själv oavsett om man är 18 eller 81
Citera
2020-03-11, 17:04
  #82958
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RollonHomie
Han är tillbaks och kör på som vanligt. Vi har knappt några fall alls. Spridningen är under kontroll och vi hanterar detta bättre än Italien.
Behöver inte göras några kontroller heller av eventuellt smittade som kommer hit med flyg från drabbade länder.

Personligen tyckte jag att han hade ett ödmjukare förhållningssätt idag.

Och ja han har helt rätt att det är vansinne att lägga resurser på sådant som ger litet utbyte, men problemet är att de åtgärder de nu planerar genomföra är något man kunde ha gjort för flera dagar sedan och kanske, bara kanske fördröjt spridningen ytterligare.

Andra alternativet hade varit att bomma igen Sverige direkt vilket praktiskt är ohållbart.

Sen ogillar jag att man inte är ärlig, i stället för att säga anledningen till att skolor skulle fortsätta vara öppna så låtsas man det skulle vara att barn är näst in till immuna, det har funnits rapporter på att barn drabbas av infektioner i samma utsträckning som alla andra, men Kina bommade igen skolor omedelbart så därför skevar statistiken.

Den riktiga anledningen är att barn kan inte gå hemma själva och en hög andel av all sjukhuspersonal råkar ha barn i skolåldern vilket skulle orsaka personalbrist på redan pressade sjukhus- sjukhusen är i stabsläge redan för de vet inte hur de ska vända och vrida för att få ihop personal av samma anledning skickade man inte hem de 70 som kan ha blivit smittade på södersjukhuset, de kan lika gärna slå igen verksamheten då och hur rimmar det när våra överbetalda lögnhalsar stått och sagt att Sverige har bra beredskap?
Citera
2020-03-11, 17:04
  #82959
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av godhetsaposteln
Men kära någon tänk efter lite. Bakterierna på pizzan dör...men inte på kartongen...salladsskålen osv

Good point. Hoppas verkligen på en medicin snart.
Citera
2020-03-11, 17:04
  #82960
Medlem
baggebo1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nalle22
De två smittade personerna mår efter omständigheterna väl. En sedan tidigare smittad person vårdas på intensivvårdsavdelningen på Centralsjukhuset i Karlstad.

Patienten är i medelåldern och tillståndet är för närvarande inte livshotande.
En medelålders person på intensiven. En skidresa kanske? "Bara en förkylning" som alla propaganda lät från Tegnell och de andra folkmördarna. Nu kamp för livet.
Citera
2020-03-11, 17:05
  #82961
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
Kollaps??? Både kina å italien är igång ??

Vi är inte Kina eller Italien. Vi har inte haft mycket motgångar som Kina eller Italien haft de senaste 100 åren.
Vi har ju bara flutit på en framgångsvåg.
Citera
2020-03-11, 17:05
  #82962
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Luzern
Japp propagandan och myterna som sprids i gammelmedia e fruktansvärda.

Vi som följer livs levande doktoter agenda free tv på youtube osv har fått mer korrekt info hela tiden.

DN tog ju tom ett tåg med 400 pers direkt från stockholm till smittans centrum i europa

Å andra sidan har DN sedan dess haft bäst rapportering om corona. Inte nerspelat riskerna lika mycket. Och även givit röst åt italienska experter som uppmanar Sverige att stänga skolor omedelbart.
Citera
2020-03-11, 17:05
  #82963
Medlem
LucNNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Orten19
Ingen smittad i mitt län eller i närheten, affärerna fyllda med folk och hyllorna proppfull med varor. Vad exakt tror ni kommer hända på ett ögonblick som gör att hela samhället fallerar och man inte längre kan gå till affärerna?

Kolla, det sprider som influenza, ok. Säg 60% drabbas innan jul. Låt oss säga det Finns en dödlighet på 2% om det ges akutvård och 15% kräver akutvård. Skulle vara totalkollaps av sjukhusen, så vård kan negligeres i kalkylen. Hur många bor i Sverige? 11mio? Låt oss säga att 5% dör i ett läge med totalkollaps. Då stryker runt 350.000 svenskare innan jul. Redan när ett par 100 dött kommer folk panika och antingen själv eller på direktiv isolera sig. Sen har i mellantiden den globala värdekedjan kollapsat då också produktionhubländer stänger ner. Så Alla springer till ICA för att fixa baked beans.

Exempel på hur din lokala ICA inte kommer fixa biffen. Sen om det blir så, who knows.
Citera
2020-03-11, 17:05
  #82964
Medlem
Vil man alltid få tørrhoste, hvis man har blitt mildt eller moderat syk av coronavirus?
Finnes det en oversikt over hvilke symptom som alle (eller de fleste) får ved mild og ved moderat coronavirus-sykdom?
Citera
2020-03-11, 17:06
  #82965
Medlem
RobertoSavianos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Omtanke
Vilken jävla pajas du är, du är som grodan i grytan, eller i alla fall vill du att Sveriges befolkning ska agera så. Är det din inneboende rädsla eller vad är det som gör att du så förtvivlat försöker förminska det som nu sker?

Till svenska folket, alla meddelanden om eld upphör är falska, glöm aldrig det.

Hur menar du?
Jag tycker folk som är sjuka ska sätta sig själva i karantän.
Jag tycker att så länge vi inte har en dödlighetssiffra som övertiger 4% är det positivt.
Jag tycker folk ska ta sitt personliga ansvar när det kommer till smittorisk.

Jag är inte en jävla trötthatt som tycker att regieringen och liknande måste sätta riktlinjer för hur jag ska hantera situationen. Man har individuellt ansvar att vidta de åtgärder man kan för att förhindra att smittan sprids.
Citera
2020-03-11, 17:06
  #82966
Medlem
flaskborstes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av crisscross
Första försöken på människor med en vaccinkandidat startar redan denna månad i Seattle. Tydligen har WHO och myndigheter i världen enats om att det är värt att hoppa över djurförsök (under ett hemligstämplat möte), trots att det då kan finnas en risk att vaccinet istället för att hjälpa orsakar ett värre sjukdomsförlopp:
https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-vaccines-insight/as-pressure-for-coronavirus-vaccine-mounts-scientists-debate-risks-of-accelerated-testing-idUSKBN20Y 1GZ

Det handlar om pengar inte om folk.. Blir för många smittade så finns det inga friska som behöver vaccineras..ren ekonomi i det beslutet..blir 70% smittade finns det ju bara 30% att sälja till och de flesta av dessa har ändå inte råd med vaccinet..Så det gäller att prångla ut ett vaccin innan så det går att tjäna pengar på det..
Citera
2020-03-11, 17:06
  #82967
Medlem
Dbloodss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lawless19
Kul. Då klarar man sig fan inte själv oavsett om man är 18 eller 81

Kan nog bli tufft om man är ensam i hemkarantän och blir sämre ja
Citera
2020-03-11, 17:06
  #82968
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stone_sleeper
Svenskar reser mer till de mer drabbade områden som Kina, Iran, Italien än britter? Britter reser också men mer till de engelskspråkiga länder kanske?
fel. varje gång jag varit i italien dryper det av engelsmän.What are the UK's top travel destinations? Spain tops the list, with 15.62 million visitors from the UK in 2018. France is second, with 8.56 million. Italy is next with almost half that number, at 4.33 million visitors.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in