2020-03-10, 14:37
  #76789
Medlem
different_trips avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 57Emma
Jag tror inte det egentligen är värmen som lugnar ner spridningen utan snarare antal soltimmar UV strålningen som viruset inte gillar. Jag hoppas hoppas att det kommer att bli så.

Precis. Solen måste upp 45 grader över horisonten för att UV ska ha effekt.
Citera
2020-03-10, 14:37
  #76790
Medlem
57Emmas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Luzern
Jisses vilket kaos det kan bli i föorterna med plundrimgar osv

För att inte tala om hur det kommer att se ut på våra akutmottagningar
Citera
2020-03-10, 14:37
  #76791
Medlem
LuluBrooksies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PROPERREEL
Så sorgligt att se på presskonferensen med ledare som har tics och småspasmer erkänna det vi på Flachback visste i Jan/feb.
Hela världen visste från Whuan och vidare. Det är år 2020 där alla medborgare har tillgång till ofantlig Information. Ställ dom ansvariga för detta och kommande till svars och utdela ordentliga straff.
Förresten, var är landsfader Löfven i denna storkris för svenska medborgarna?

Man har väl mer eller mindre hajat det var kört när man såg den där vita gubben på WHO ha helröd, tomatröd nuna under den första presskonferensen, irländaren. Men sen tänkte man "Kina det är långt bort!" och att vi lyckades hålla ettan så länge, nästan en månad. Sen exploderade det i Italien och sen i Sverige när alla kom hem från lovet.

Kan någon vänlig själ förklara varför de inte stänger Arlanda för inkommande trafik? Åtminstone från smittohärdar? Varför tar allt så djävulskt lång tid?
Citera
2020-03-10, 14:37
  #76792
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gamladufria
Tar hand om alla lik.

Eller bara bränner alltihop...
Citera
2020-03-10, 14:37
  #76793
Bannlyst
Man kan väl smitta utan att man själv fått symtom på att vara smittad?
Vågar man släppa in folk i hemmet som säger sig vara symtomfria?
Citera
2020-03-10, 14:37
  #76794
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av allan78
Kom precis in i tråden för att fråga om denna tomte. Har regeringen nu subtilt knuffat undan honom med full lön så han kan återvända till sin post efter krisen är över?
Han är på semester.
https://www.dn.se/nyheter/sverige/statsepidemiologen-anders-tegnell-till-somalia/
Citera
2020-03-10, 14:38
  #76795
Medlem
different_trips avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
Alltså typ 20 gånger farligare än det vanliga typ 0 för oss som inte befinner oss i en riskgrupp.

Precis, med tillgång till avancerad sjukvård.

Om man tar komplikationer så är oddsen riktigt dåliga oavsett ålder. Patient 1 i Italien låg väl 3 veckor i respirator, 38 år och vältränad maratonlöpare.
Citera
2020-03-10, 14:39
  #76796
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RobertoSaviano
Yes, båda kom från annan vårdinrättning.

Okej, för jag har hört från hans vän att han ska va i mycket dåligt skick nämligen.
En 40-årig man som vart på skidsemester. Skulle inte förvåna mig om detta mörkas.
Citera
2020-03-10, 14:39
  #76797
Medlem
sannes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BluePrince
Min arbetsgivare ringde mig precis och tjatade på mig att komma och jobba fast jag är hemma förkyld.

Skicka honom presskonferensen i länk per mail. Folkhälsomyndigheten ligger nere nu, men skicka din arbetsgivare de strikta direktiv om att vara hemma om man är sjuk speciellt i Stockholm eller Västra götaland.
Citera
2020-03-10, 14:39
  #76798
Medlem
RadioDDR1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ningudo
Hittils har det varit ungefär 5% som behövt sjukhusvård. Så av de ca 217 smittade i sthlm behöver ca 10pers sjukhusvård, vi vet att 2 är i intensiven.

Det positiva I Sverige, till skillnad från Iran och Italien, är att viruset fångats ganska tidigt. I Iran fångade man den när folk började dö, I Italien ungefär liknande. På så vis är situationen mycket bättre i Sverige, men det spelar mindre roll om medborgarna och myndigheterna inte tar sitt ansvar och utnyttjar den möjligheten för kväva viruset. Just nu är jag inte övertygad att man tar sitt ansvar speciellt inte ifrån myndigheterna. Sverige fick alla chanser i världen för att stoppa viruset innan den ens kom till Sverige, och nä den kom till Sverige hade vi alla chanser i världen att stoppa samhällsspridning, och nu är sannolikheten stor att det blir samhällsspridning vilket kommer innebär döda svenskar. Myndigheterna bär en stor skuld för varje svensk som dör, de kunde ha kvävt viruset medans den fortfarande befann sig i vaggan istället tillät de den växa. Smittspårning var nödvändigt men inte tillräckligt för att kväva viruset

Sedan tjänstemannasnsvaret avskaffades av socialisterna på 70-talet så har Sverige styrts sämre för varje regering vi fått. Personligt ansvar måste alltid finnas på plats. Hur tror ni exempelvis skattefusket hade sett ut om det inte var olagligt att trixa med bokföringen?
Citera
2020-03-10, 14:39
  #76799
Medlem
different_trips avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Payback66
Man kan väl smitta utan att man själv fått symtom på att vara smittad?
Vågar man släppa in folk i hemmet som säger sig vara symtomfria?

Du gör som du vill men för mig är det nej.

Symptom är väldigt subjektivt, många går med halsont utan att ens tänka på det och vi vet det finns en gråzon där man smittar utan symptom.
Citera
2020-03-10, 14:39
  #76800
Medlem
XaoqcHs avatar
Undrar om viruset kommer bli början på den stora distansarbetsvågen i Sverige. Många arbetsgivare kommer märka att kontorsjobb kan skötas hyfsat bra hemifrån på kort sikt och ännu bättre långsiktigt när kontoret får vanan inne. Detsamma borde gälla utbildning. Skulle hjälpa inför framtida kriser.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in