2020-03-10, 08:26
  #75601
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tumidanda
Hur är det med sår och hudsprickor?
Det er jeg usikker på.
Citat:
- Coronavirus er stadig så ny, at vi endnu ikke ved, om det smitter via blodet.
https://www.tv2nord.dk/coronavirus/corona-blodbank-beder-donorer-om-blive-hjemme
Citera
2020-03-10, 08:27
  #75602
Medlem
crawlys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Farbror.Beekers
Det pratas mycket om återvändande sportlovsfirare från Italien, mycket mer än återvändande från Iran. Det borde väl vara många som varit i Iran och hälsat på släkt också. Där verkar ju situationen vara ännu värre. Varför hör vi inget om den gruppen? Är det verkligen så få som rest dit, eller vill man inte ” stigmatisera” en utsatt grupp?

Jag har också funderat lite kring detta. Det finns många ”nyanlända” som åker fram och tillbaka till Iran. Det såg vi efter nedskjutningen av passagerarplanet. Denna grupp lär inte sätta sig själva i karantän och direkt kontakta sjukvården vid misstanke om smitta osv.
Citera
2020-03-10, 08:28
  #75603
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av obscenitet
Dödligheten verkar ju vara tämligen hög om man tittar på Kina. Upp mot 7 procent (friska/döda)...

Det enda land som klarat sig bra är sydkorea (sjukvård som är avancerad gissar jag på).

Börjar bli tjatigt nu, men man kan inte räkna så. Dödligheten kan man först räkna när det inte finns några sjukdomsfall kvar.
Man kan inte utgå ifrån att alla sjuka kommer dö, och inte heller utgå ifrån att alla kommer bli friska.
Om du tittar på hur många som tillfrisknar i kina mot de som dör varje dag nu så kommer du inte heller komma fram till 7%.
Vad kineserna och WHO säger preliminärt, är att ca 3-4% dör, och att om man kan sätta in adekvat vård borde den siffran sjunka.
Man innan detta är över, så vet vi inte vart det slutar. Mer än att någonstans mellan 1-5% kommer dö.
Citera
2020-03-10, 08:29
  #75604
Medlem
Citat:
Lad dig frivilligt smitte med corona - og tjen 30.000 kroner
https://www.bt.dk/erhverv/lad-dig-frivilligt-smitte-med-corona-og-tjen-30.000-kroner
Hvem i all verden ønsker å gjøre dette? Er dette seriøst?
Citera
2020-03-10, 08:29
  #75605
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
Japp..toppar man sen det med mycket kaffe också..bacelusker och virus gillar inte koffein heller..
Klassisk är ju att ge småbarn Cola när dom är risiga i magen.

Blev två koppar idag med tillhörande cigg, och avslutade med en rejäl general under läppen innan jobbet.

Nej men seriöst, inte helt säker på att det går att tolka dessa data på detta sätt, det kan vara någon faktor man missar här, som gör denna slutsats felaktig. Manliga rökare ligger på över 50% i China, men gäller detta även wuhan, hur vet vi att detta antagande stämmer? Kvinnor ligger på 2.4%, är kvinnor följdaktligen mer drabbade än män då dessa röker mindre? Inte hunnit läsa hela studien än.
https://blogs.wsj.com/chinarealtime/2010/08/17/chinas-smoking-habit-inhaling-the-numbers/
Citera
2020-03-10, 08:29
  #75606
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wellwellwell
Men jag menar att många säger att man inte blir immun mot viruset utan att man kan få det igen. Det betyder ju att vi aldrig får immunitet gör detta virus utan att det kommer gå runt hela tiden året om, som vanliga förkylnibgsvirus liksom.

De som säger det har ännu inte visat några vetenskapliga fakta som styrker hypotesen.

För tidigt att säga något bestämt i den här frågan då man ännu inte har kunnat testa för antikroppar på bred front.
Citera
2020-03-10, 08:29
  #75607
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wellwellwell
Jag undrar om det som många skriver här att man bara blir immun en kort tid om man haft Corona viruset men att man kan få det igen.

Om det är så, hur kommer det sig då att experterna menar att anledningen till att det sprids så snabbt är att det är ett nytt virus, och att ingen haft det förut. Underförstått betyder ju det att om alla hade haft viruset förut så hade inte spridningen blivit stor. Det innebär ju per definition att befolkningen blir immuna om viruset redan gått igenom dem en gång tidigare.

Fast immunitet är egentligen ett brett begrepp och just Corona har visat att man har en mycket kort tids immunitet. Man pratar några månader på sin höjd tyder de senaste forskningsresultaten på.

Dock så känner kroppen igen viruset snabbare vid nästa infektion men det behöver inte betyda att kroppen- immunförsvaret vet hur det ska agera och därför har det egentligen ingen större betydelse.

Detta virus kommer troligen vara ett virus som återkommer årligen i säsongsinfluensan.

Det enda som kommer göra detta mindre dödligt är en mutation av viruset till det snällare vilket kommer ta några år. Precis som med svininfluensan

Just coronavirus är speciella och svåra
Citera
2020-03-10, 08:29
  #75608
Medlem
Bryan Adams konserterna helgen i Sverige har blitt framflyttad pga av att Danmark och Norge ställt in
__________________
Senast redigerad av KanghastanArticuno 2020-03-10 kl. 08:32.
Citera
2020-03-10, 08:30
  #75609
Medlem
Harald.Guldhatts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tinuviel
Klokt inlägg.

Därför är det så obegripligt att FHM inte agerat mer uttalat enligt försiktighetsprincipen (avrått fr resor tidigare, avrått fr stora folksamlingar etc) samt strikt hållit sig till att endast kontrollera misstänkta importfall (och sedan triumferande meddela att Sverige inte har någon samhällsspridning utan att en enda journalist påpekar ”men ni testar ju bara dessa, hur skulle ni då kunna hitta något annat”)
FHM verkar hela tiden agera efter den mest optimistiska tolkningen av tillgänglig data. Vi har ingen bevisad smittspriding i samhället, så därför agerar vi som att det inte förekommer, osv. Det borde vara tvärt om tycker jag, att man agerar efter det mer pessimistisk valet där man inte har information och osäkerhet förekommer. Mycket märkligt.
Citera
2020-03-10, 08:31
  #75610
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wellwellwell
Men jag menar att många säger att man inte blir immun mot viruset utan att man kan få det igen. Det betyder ju att vi aldrig får immunitet gör detta virus utan att det kommer gå runt hela tiden året om, som vanliga förkylnibgsvirus liksom.

Man blir inte helt immun mot någon annan influensa heller. Allt handlar om hur snabbt det muterar. Det är därför folk måste vaccinera sig varje år mot vanlig influensa. Den ändrar lite i sitt RNA hela tiden vilket gör att immuniteten inte biter.
För Coronan vet vi för lite än så länge, så tiden får utvisa
Citera
2020-03-10, 08:31
  #75611
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NetworkRambo
Därför kommer vi se helt andra konsekvenser i västländer där personlig integritet, självisolering och konversationspoliser existerar.

När vi analyserar ska vi komma ihåg hur myndigheterna själva drivit smittspridning. Dom önskar inte självisolering ändå i dom fall ekonomiska konsekvenser är obefintliga! T.ex undervisning i hemmet tillsammans med någon som arbetar hemifrån eller med en kompis! Möjligt analysen blir att man inte ska lita på myndigheter och låta bolag, skolor, och andra ta egna lokala beslut.

Om en familj med en vuxen som arbetar hemifrån har 2-3 familjers barn på distanslektion är smittspridningen reducerad jättemycket. En sådan modell är dock ideologiskt inte acceptabel i Sverige. Antingen går alla i skolan eller skolan är stängd. Att förlita sig på familjen är ohållbart.

Problemet med centraliserade beslut är att det finns mängder av beslut dom inte klarar av att ta, t.ex dom beslut som är anpassade för det enskilde individ eller skola. T.ex förslaget över vill inte fungera i alla skolar och därför klarar inte myndigheter av att ta ett sådant beslut! Centrala beslut är ett problem i sig i den situation vi är i och t.ex Agnes Wold är nästan religiös i sin tro på att det absolut inte måste fattas lokala beslut. Lokala beslut är "Pinsamma":

Citat:
”Smittskyddet och vården har agerat exemplariskt. Vissa skolor i Stockholm har gjort bort sig, anser jag, som vikt ned sig för påtryckningar från föräldrar och stängt skolorna. Pinsamt. De bör följa Folkhälsans riktlinjer”.

.. en timme senare har vi sannolikt rapport om lokal spridning i Stockholm. När skolorna stänger inom 1 vecka är "situationen en annan" och det är inte pinsamt.

Värför ska t.ex. prinsessan på Campus Manilla inte följa undervisning på distans när familjen har möjlighet att göra det utan ekonomiska problem? Det är ideologi och ett tänk kring att det "är pinsamt" om det tillåtas.

En annan fråga är varför vill inte myndigheterna en gång testa hypotesen att självisolering hjälper? Dom kunde be någon kommun att uppmana till att självisolera invånarna. Sen ser vi inom 1 vecka hur det påverkar talen. En kommun som skiter i Folkhälsomyndigheten vore bra för senare analys av vilka åtgärder som faktiskt fungerar och hur bra det är att lita på myndigheterna.
Citera
2020-03-10, 08:32
  #75612
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ParMobil
Börjar bli tjatigt nu, men man kan inte räkna så. Dödligheten kan man först räkna när det inte finns några sjukdomsfall kvar.
Man kan inte utgå ifrån att alla sjuka kommer dö, och inte heller utgå ifrån att alla kommer bli friska.
Om du tittar på hur många som tillfrisknar i kina mot de som dör varje dag nu så kommer du inte heller komma fram till 7%.
Vad kineserna och WHO säger preliminärt, är att ca 3-4% dör, och att om man kan sätta in adekvat vård borde den siffran sjunka.
Man innan detta är över, så vet vi inte vart det slutar. Mer än att någonstans mellan 1-5% kommer dö.
Med risk för att tjata ännu mer, dödstalet som man spekulerar i är väl bland laboratorieverifierade fall, dvs de man helt säkert vet hade drabbats av viruset?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in