Citat:
Ursprungligen postat av
seeeg321
med vilja
60% av Rysslands exporter kommer från olja och gas.
Sen att Ryssland klarar sig bättre än 2014 är för att man gjort en budget på 50$ fat då budgeten låg på 100$
Men att lägga en budget på 50$ har såklart konsekvenser för folket i Rysslands levnadsstandard. Då Putins befolkning börjat sjunka igen kraftigt efter att ha haft ett uppsving innan sanktionerna och oljeprisets ras 2014.
Ryssland gör som Norge. Spar undan stora delar av oljeinkomsterna i fonder. Desssutom kan Putin devalvera rubeln i princip utan att ta hänsyn till omvärlden. Extremt liten utlandsskuld och genom alla sanktioner har man ställt om till att producera fler saker inom landet.
Däremot Turkiet i ett läge med börskrasch: ta ut dina pengar om du har bankkonto där. Libanon har defaultat och nästa gång kan det vara Turkiets tur.