Citat:
Ursprungligen postat av
Zag
Fast när det gäller Rimborns tro på två GM tror jag att det kan handla om ett missförstånd. Att LP talade om en hypotes, baserad på tidigare observationer hon hade gjort på Västerlånggatan. Inte om hennes iakttagelser på BP.
Det som talar emot din teori är att det är ett antal personer som vittnar om samma sak.
Welander åkte själv till Sabb och hörde vad hon hade att säga. Alltså högsta befäl i Holmers frånvaro. Utan att komma fram till någonting annat än Rimborn. Rikslarmet stod kvar efter hans besök.
Delar av regeringen besökte Sabb och hörde vad hon hade att säga. Bland annat IC och UD. Som efterföljdes av ett regeringssammanträde på natten som till slut hamnade i ÖBs dagbok. Där det stod att det pratades pratade om 2 gärningsmän. Så många högt uppsatta som samtidigt missförstår är ologiskt. Rentav otroligt.
Observera att Ulf Dahlsten stod vid Lisbets sida redan från början. Och vet vad hon sade på mordnatten.