Citat:
Ursprungligen postat av
Ola Schubert
Ja, men en bråkdel av dessa 20 procent behöver respirarorplats och absolut inte alla av dessa 20 procent behöver t.ex syrgas. I Sverige befinner sig dock samtliga av de smittade som man lyckats smittspåra på sjukhus. Ingen av dessa har skrivits ut, trots att det inte behövts avancerad sjukvård till någon av dem.
Märkligt att UK har så få respiratorplatser, vi har i alla fall minst 50 stycken. Kanske beror detta på att vi tagit den vanliga säsongsinfluensan på större allvar än UK.
Kul att du skriver "samtliga" istället för det faktiska antalet 13 stycken, nästan så att man skulle kunna tro att du skulle vilja mörka vad som diskuteras. Du har kul humor annars.
Vad har du för källa på att Sverige har "minst 50 stycken"? Då det bara fanns 16 stycken när jag bodde i Sverige menar jag, hittar inga källor som styrker det du påstår.
Citat:
Förmodligen beror detta på att man vill vara säkra på att samtliga är helt virusfria, så att ingen symtomfri superspridare vandrar runt i samhället.

ja, det är precis så man resonerar och det är därför de inte testar personer som kommer från hotpots med symtom.