2020-02-27, 17:28
  #39241
Medlem
guldkorns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flashbacksuger4
Nej då denna idiot har varit en svennebanan och levt livet a la Tegnell. Kinesgulingen isolerade sig när hon blev smittad..

På tal om Kina, skulle utbrottet skett i Europa skulle hela världen legat i Corona nu, vi ska vara evigt tacksamma för att ett sådant folk som kineserna fick det först.
Var det iofs inte kineserna som tack vare sitt sätt att hantera och konsumera diverse exotiska djur drog igång det hela?
Citera
2020-02-27, 17:29
  #39242
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Usch, inte roligt det här. Hela världen är försatt i någon sorts apokalyps. På bara en dryg vecka!
Det var egentligen förra fredagen det började, med att fallen i Italien, Iran, Sydkorea exploderade. Nu exploderar det överallt och folk smittas och dör som flugor.

Nyhetsflödet hinner inte med, börsen ner det mesta sedan 2008.

Hatar verkligen det som händer, känns jobbigt att mina beräkningar verkar slå in, som jag fruktade för en månad sedan ungefär.

Vad händer de kommande tre veckorna? Jag skulle gissa på en presskonferens av Löfven imorn kväll. Något är på gång. Men själv börjar jag bli osäker på vad...
Citera
2020-02-27, 17:29
  #39243
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Jon.Holms
Det har varit märkligt tyst om ”landsfadern” Löfven den senaste tiden.

Har han tagit till flaskan igen?
Förmodligen! Det är så han ”löser” Sveriges problem.
Citera
2020-02-27, 17:29
  #39244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Utspilld
Medans vi befinner oss i början på en potentiellt omfattande pandemi så har alltså tråden om Big Brother 2020 större intresse... Det är då man får bekräftat att en pandemi är precis vad som behövs
de borde stänga igen huset....öppna upp vid ett bättre läge(?)
Citera
2020-02-27, 17:29
  #39245
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hulkenberg
bacteremic pneumococcal pneumonia

Är det alltså den formen av lunginflammation man får om man har nya coronavirus? Visar ju på att samtliga smittade bör hamna på sjukhus, särskilt ifall det inte finns metoder att förutsäga vilka som inte kommer att drabbas av lunginflammation under sjukdomsförloppet.

Nej men det är svårt att urskilja det från lunginflammation utan instrument.
Citera
2020-02-27, 17:29
  #39246
Medlem
hulkenbergs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flashbacksuger4
Du det där är svenska och europeiska skitregler, tror kineserna och andra effektiva folk skiter i dina trials som ska mala i år när alternativet är en dödlig smitta.

Risken för staten och vaccintillverkarna om det marknadsförs ett vaccin som orsakar annan skada är för stor för att dom ska vara beredd att ta den risken.
Citera
2020-02-27, 17:30
  #39247
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sudanz
40 min intervju med läkare från Wuhan.

https://youtu.be/vaZMJC-tPhA

Fler borde titta på den här. Särskilt vid 11:00 och framåt några minuter. Obegripligt att denna inte sprids i svenska medier.

Läkaren i Wuhan som behandlat 30-50 patienter de senaste 10 dagarna: "This is just a flu. It's a flu".

Samtidigt betonar han att det är ett nytt virus som inte kroppens immunsystem känner igen.
Men NEJ, det är inget jävla dödsvirus som innebär slutet för mänskligheten.
Citera
2020-02-27, 17:30
  #39248
Medlem
Xehkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av B.R.Donut
Ok, rätt skall vara rätt, 1560 potentiella fall redan nu istället då.

Det blir många att ringa runt till i alla fall, speciellt som man inte har deras nummer....

Du räknar ju helt galet. Du räknar med att alla dessa 40 som den smittade har haft kontakt med är 1) smittade och 2) smittar minst 40 personer vardera också? r0 är, förmodligen, lägre än 2.8.

Sluta spela Plague Inc.
Citera
2020-02-27, 17:30
  #39249
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GROKNAK.Ankbonden
Utan "sådant folk" hade inte smittan uppstått till att börja med.
Råttätande gulingar hade jorden klarat sig bättre utan med.
Kinesfittorna var beredda att ta "svåra beslut", skulle det skett i Europa skulle vi fortfarande suttit och funderat över om vi skulle låsa in människor.
Citera
2020-02-27, 17:30
  #39250
Medlem
Omtankes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hulkenberg
bacteremic pneumococcal pneumonia

Är det alltså den formen av lunginflammation man får om man har nya coronavirus? Visar ju på att samtliga smittade bör hamna på sjukhus, särskilt ifall det inte finns metoder att förutsäga vilka som inte kommer att drabbas av lunginflammation under sjukdomsförloppet.

Nej bakteriell lunginflammation är enklare, den behandlas med antibiotika. COVID-19 är en virusorsakad lunginflammation som man inte kan behandla, bara hjälpa med syrgas etc.
Citera
2020-02-27, 17:31
  #39251
Medlem
fernebos avatar
Har inte riktigt hängt med under dagen, men rapporterna om läget för sjukvården i norra Italien är skrämmande:

Citat:
I Cremona fanns igår 81 patienter infekterade av Covid-19 som var inlagda på sjukhus, varav mer än hälften hade lunginflammation. Flera patienters tillstånd försämrades under natten mellan onsdag och torsdag, vilket gjorde det nödvändigt att överföra dem till intensivvård. Med tanke på att sjukhuset inte kunde rymma dem alla (det finns åtta platser totalt), har fyra patienter, vilket förklarades i morse av rådmannen för Välfärd Giulio Gallera, överförts till andra sjukhus. Redan under de senaste dagarna har man för att hantera maxinflödet av patienter i Cremona det regionala civilskyddet organiserat ett triagttält framför sjukhuset för att inte täppa till akutmottagningen.

https://milano.repubblica.it/cronaca/2020/02/27/news/coronavirus_in_lombardia_vertice_tra_i_prefetti_a_ fine_settimana_decisione_su_riapertura_scuole_e_st adi-249689409/?ref=RHPPTP-BH-I249675643-C8-P6-S2.5-T1
Citera
2020-02-27, 17:31
  #39252
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av B.R.Donut
Men Anders Tegnell sa ju i går att smittan höll sig nere på slätten och fanns inte uppe i bergen där "alla svenskar befinner sig"....

40 kontakter smittspåras just ni utifrån 1 enda person i Gbg. Anta att den första smittade i Jkping hade samma antal kontakter. Och även de fall man hittills missat, vilken kan vara 95% har det.

Detta ger 40 fall x 40 kontakter = 1600 potentiella fall redan nu alltså.


Hmmm, personen i Jönköping smittade ju precis 0 personer i Jönköping, vad vi vet idag, eller känner du till om sjukvården har mörkat dina 40 smittade?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in