Citat:
Ursprungligen postat av
fernebo
Och alldeles nyss i Aktuellt så intervjuades Socialstyrelsens beredskapschef om varför det knappt finns nån skyddsutrustning för vårdpersonal. "Vi får hoppas på samarbete med andra länder" var svaret. Hyllorna i beredskapslagret gapar tomma..
Men varför i helvete har man inte sett till att ha en beredskap för epidemier? Varför finns det bara enstaka vårdplatser i hela Sverige? Hur har man tänkt att svensk vårdpersonal ska kunna vårda ett stort antal smittade om det bara finns skyddsutrustning till ett fåtal och denna kommer att ta slut på nolltid?
Sveriges beredskap är god?? Lena Hallengren och hennes jävla regering kan ju dra åt helvete! Exakt vad gör man just nu för att se till att vårdpersonal kan skydda sig? Ingenting? Finns det verkligen inga företag i hela Sverige som snabbt kan ta fram skyddsutrustning? Det verkar som om vi bara ska sitta och vänta på att få hjälp från andra länder. Precis som när skogsbränderna härjade... Sverige har verkligen inte lärt sig nånting!
Dom har inga lager med någonting sedan utförsäljningen av apoteken tog fart. Så tidigare hade vi lager men inte nu längre. Kanske är för dyrt? Människor dör ju innan dom får vård, så varför skulle dom ha större lager? Allt räknas i pengar, så förvänta dig inget större från svensk sjukvård när det gäller coronaviruset.
Alla regeringar som suttit de senaste 20 åren kan dra åt helvete om du frågar mig. Speciellt utförsäljningarna och det låga ansvarstagandet. Nu kommer efterspelet och facit på detta haveri.
Sahlgrenska är i alla fall bra på smittspårning om det kan vara en tröst. Det har jag sett då det gäller tex mässlingen. Så får man fatt i alla som denna person varit i kontakt med så vinner man mycket för att hämma en spridning. Jag begriper däremot inte att idioter som varit i Kina och norra Italien inte direkt sätter sig i karantän som det första fallet Sverige hade. Norge har sitt första fall i dag också.
Jönköpings regionen vägrar svara på om dom har en smittad patient vilket i sig är totalt sinnessjukt med tanke på oroliga människor.
Andningsskydden verkar också säljas för hutlösa priser just nu dom som finns kvar då dvs.