Citat:
Ursprungligen postat av
abcabc
Det tror jag inte alls, du måste nog producera lite bra referenser på det.
Att 8% dör är fel, vad jag vet.
Jag tror snarare att 1-2% är högt räknat, då alla de som stannat hemma utan provtagning inte räknats med.
Jämförelsen med vanlig influensa är svår, jag har inte hittat pålitliga siffror på dödlighet för säsongsinfluensa
Du måste snarare räkna uppåt än neråt från de 8%:en döda med tanke på att Kina har mycket högre kapacitet än vi har i Sverige att hålla folk vid liv. Kolla de kritiska och allvarliga i Kina nu. De hade alla varit döda om inte de satt i respirator/ECMO. I Sverige har vi kapacitet till att hålla drygt 100 st på den behandlingen bara. Resten kommer alltså dö.
Dödlligheten blir då runt 20% om alla blir infekterade, alltså 2 miljoner kommer dö i Sverige ungefär, med våran "Goda beredskap".
De fantasi-siffror du försöker räkna med är inte bekräftade, men ska man dra in dessa så tillkommer alla de som dog i hemmen oxå, och brändes med dödsorsak "lunginflammation" en annan siffra som är betydligt högre än de som dog på lasarett. Redan i Början av månaden gick Krematorierna 24/7 och brännde tusentals lik om dagen med denna beteckning.