Citat:
Ursprungligen postat av
Basfakta
På sidan 9 säger LL att gärningsmannen måste ha förväxlats med den här mannen från Skandia som sprang in i gränden. LL säger att GM var barhuvad men att mannen från Skandia bar keps.
På sidan 19-20 säger han att han sett Skandiamannen i långrock, keps och med handväska springa in i gränden och att det skedde när polisen kommit till platsen. Dvs ca 2,5-3 minuter efter mordet.
Om KP-utredarna förhört LL på senare tid blir det ju problematiskt att göra SE till GM.
I de tidigare förhören med LL sägs uttryckligen att han inte sett någon springa in på Tunnelgatan strax efter skotten. Han kan inte heller dra sig till minnas att han sett någon som passar med SE:s beskrivning på platsen. Den man med glasögon, men utan keps, han talar med på brottsplatsen är uppenbarligen Jan-Åke S.
I tingsrätten, drygt tre år senare tror han sig ha sett SE med keps och väska springa in på Tunnelgatan. Efter att nämnde SE förekommit i allsköns media och förklarat vad han gjorde och inte gjorde på brottsplatsen. Jag hyser större förtroende för vad LL uppgav i de första förhören.
Om nu SE är GM (vilket jag ställer mig tvekande till) har han lyckats med en desinformationskampanj av sällan skådat slag.