Citat:
Ursprungligen postat av
Ikea-Kamprad
Haha. Svenska statsministern bestämmer ingenting. Om du inte visste det så news flash. Alla viktiga beslut tas någon annanstans. I Washington, Berlin eller Bryssel. Vår regerings uppgift är att sälja besluten till medborgarna. Den här valhänta hanteringen och att det inte blir någon action då Iran och Italien visar sig vara virushärdar är otroligt. Man hade i alla fall kunnat stoppa flyget från Iran och Italien.
Men med krav på virusfrihetsintyg av inkommande skulle man göra det lättare för Sverige. Man skulle inte behöva stoppa resande men många skulle avstå från att komma hit. Ansvaret skulle ligga på resenärerna.
Om andra skulle kräva samma av oss så skulle det ju inte vara något nytt. Mitt gamla gula vaccinationshäfte är full med stämplar om alla möjliga exotiska vaccinationer då andra länder krävde ibland att man var vaccinerad. Vi har glömt hur det var en gång i tiden.
å har någon nånsin kollat dom i Sverige, har åxå gedigna pass med alla jävla stämplar man kan ha. och gula kortet. i passet.
senaste åren har jag fullständigt struntat i det, det är ingen som bryr sig,
förutom om du reser ut från afrika å behöver yellow fever. men det e typ allt.
in i sverige så kollar dom foto på sin höjd. har du inget pass får du följa med några ordningsvakter å nån tullgubbe.