Citat:
Ursprungligen postat av
Mrbosun
Lata statstjänstemän är ju en bättre beskrivning med tanke på alla statsstöd som gammelmedia får.
Journalisternas dröm verkar ju vara att bli livstidsanställda maktmegafoner inom public service, så det är definitivt ett ideal.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ratad
...så finns det en jättestor andel aktualiteter som de ignorerar som andra kan plocka upp. Nu pratar jag inte bara arga nyheter för Sverigevänner utan viktiga saker om samhället som alla oavsett politisk synvinkel vill läsa (även om jag förstår att gammelmedia undviker "problematiska ämnen" som faktiskt har nyhetsvärde).
Precis, alternativmediernas lockelse har aldrig bara handlat om invandring även om det såklart varit huvudfokus.
Vad gammelmedierna vägrar inse är att det finns ett mycket bredare missnöje med hur de gör sitt jobb. Det omfattar inte bara deras föraktade "Svärjevänner" utan massor (en majoritet?) av helt vanliga väljare till både höger och vänster, och misstron när det gäller exempelvis feminism är nästan lika stor som med invandringen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Mafia
Som tidigare påtalats i tråden är det naturligtvis väldigt ineffektivt och kostsamt att tusentals journalister skriver samma nyheter.
Det är ju ännu en gammal kvarleva från när tidningarna var lokala monopol, vilket födde den inavlade mentalitet vi fortfarande ser. Sen fanns det förstås också märkligheter som att TV2 skulle ha egna redaktioner för att låtsaskonkurrera med TV1...
Citat:
Ursprungligen postat av Ancistrus
Men varför spenderar då de stora drakarna så mycket pengar på att köpa upp många små tidningar? Vilken framtidsprognos har de för branschen?
Bonniers modell är tydlig: lokaltidningar köps billigt, fylls med DN-innehåll och tjänar som bidragskossor inom koncernen. Affärerna gör dessutom politikerna tacksamma och ökar Bonniers politiska kapital ännu mer, vilket i sin tur säkrar bidragen. Ordet korruption är inte långt borta.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ratad
Majoriteten av småförmedlarna är avhoppare som tröttnat på dinosauriernas arbetssätt, val av nyhetsurval samt attityd mot anställda och frilansare.
Japp, det är uppenbart att det ofta är de dugliga och energiska som lämnar (vilket är ytterligare ett problem för branschen, som har redaktionerna fulla av las-skyddade gamlingar).
Citat:
Skulle Bonniers köpa Lamottes blogg eller någon brunråttetidning som Wolodarski varnat för? Skulle de dödsknarkarnazistiska och tokvänsterläsarna stanna kvar om ägarna blev Schibsteds? Såklart inte. Det skulle klagas på sell-outs.
Fast rekryteringsbiten är ändå märklig, och ännu ett bevis på hur sjuk branschen är. I mer än 50 år har de rekryterat från yttersta vänsterkanten där tidningar som Flamman och Gnistan till och med fungerat som plantskolor. Men när samma gerillamedier dyker upp till höger är de som jobbar där helt plötsligt oberörbara.
På en normal marknad hade alternativmediernas journalister självklart varit högvilt, både för att sin digitala kompetens och för att de har örat mot gatan och tidsandan. Men istället får vi en blockad. De är som om medieägarna 1968 hade tagit ett kollektivt beslut att inte anställa en enda långhårig, kommunist eller feminist och istället fortsatt med piprökande farbröder och stickande tanter.
Citat:
De små går med svarta siffror och har mindre dödkött i form av anläggningar, dyra lokaler, småpåvar och satsningar på tv-nyheter och tveksamma streamingprojekt.
Men får intrycket att det mest handlar om att hålla sig flytande ett halvår i taget, dels i väntan på stöd eller skyddad SVT-anställning och dels för att kunna fortsätta kalla sig
schooonalisssttt.
Citat:
Här och där finns dinosaurierna kvar, eller rättare sagt deras varumärke. Någon köper upp namnet och fortsätter digitalt i liten och förhoppningsvis effektiv skala för att sedan växa. Bonniers kanske helt gått över till fastighetsbranschen och förnekar bittert helt att de någonsin varit inblandade i gammelmedia för att inte solka värdet på namnet Bonnier. Tavlorna samlar damm i Villa Gorilla.
Ytterst trovärdiga scenarier. Varumärken handlas hela tiden, inte minst för att verka gammal och anrik. Och ägare kan såklart göra exits från mediebranschen precis som de tidigare kommit in från andra branscher (ex Stenbeck).