2020-02-23, 13:14
  #123025
Medlem
FurirRevaers avatar
Kolla på fotot. Där står en stor cylindrisk pryl som inte finns med på teckningen. Den täcker i alla fall ytterligare en meter ut mot Luntmakargatan. Finns med andra ord tillräcklig död vinkel för att LJ skall missa att det är två personer.

Tacka Jarvsofaks för skisserna. 😊 Bra med både foton och tecknad översiktskarta.
Citat:
Ursprungligen postat av hollydayac
Tack för skisserna!

Men LJ säger väl att han står i hörnet Tunnelgatan/Luntmakargatan? Om det och skissen stämmer kan det inte vara många steg att ta för att ha uppsikt över hela Luntmakargatan. Jag vill inte helt förkasta idén, men det svarar fortfarande inte på frågan VEM då LJ såg? Dessutom borde väl LJ sett om någon sprang nerför Luntmakargatan också. Vi ska heller inte glömma att han hör någon springa förbi.

Jag tycker ändå det är såhär man ska tänka: ifrågasätt saker, men på ett sätt som är förenligt med vittnesmålen och andra uppgifter från brottsplatsen.
__________________
Senast redigerad av FurirRevaer 2020-02-23 kl. 13:20.
Citera
2020-02-23, 13:16
  #123026
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av I-van-Toer
Ett möjligt händelseförlopp är detta. Det pågår olika typer av span i området från Vasastan till Norrmalm. Olika grupper med olika uppgifter och med olika typer av sanktion från högre ort. Någon eller några får reda på att Palme ska till Grand utan beskydd. Ingen vet där och då hur Palme planerat att ta sig hem efter föreställningen men man chansar på att han kanske tänker promenera. Gör han det inte så är det bara att blåsa av allt till ett annat tillfälle. Den gruppen som får reda på det har med största sannolikhet endast haft kommunikation mellan sig själva och inte andra spaningsgrupper. Så de andra grupperna vet ingenting utan agerar sedan efter mordet på ren polisinstinkt, d v s vanligt arbetsutövande. Därav förvirringen som "Inuti Labyrinten" beskriver mycket väl.

Attentatsgruppen placerar ut sig längst med Sveavägen och kanske t o m längre fram vid Hötorget/Drottninggatan och kanske även i Gamla Stan. Dekroima-mannen är inte påtänkt som förste skytt utan det är någon på den västra sidan av Sveavägen. Kanske någon på Adolf Fredriks kyrkogata eller Tunnelgatan ungefär där IM sitter och väntar i sin bil. De kvarteren har också trånga gator som man kan försvinna på (Olofsgatan och Holländargatan och upp mot kyrkan). Sedan sneddar paret Palme över Sveavägen till Saris skyltfönster och den gubben faller då bort. De två finskorna hör sedan en man i Dekorima-hörnet prata i WT. De flesta vet nog vad de sagt att de hört. Sedan efter ca 20-30 sekunder så smäller det.

Till LJ:s vittenmål uppe på David Bagares gata. LJ säger att han ser någon försöka gömma sig bakom en bil längre fram på gatan. Här finns också mycket byggställningar och sikten är förmodligen hyfsad skymd. Sedan gör LJ ett oförklarligt ett hopp i sitt vittnesmål efter att han tittat bakom ett byggskynke. Han beter sig likadant i intervjun för TV100. Han nämner då polisbilen som kommer emot honom. Den kör förbi och vänder uppe vid trapporna. Har för mig att han nämner att poliserna i bilen pratar med poliser som kommit dit till fots. När bilen sedan kör ner och LJ vinkar till sig den vad är det som säger att GM inte t ex ligger i bagageluckan och har legat när sedan tillfället då LJ gör sitt hopp i sitt vittnesmål? D v s någonstans mellan personen som rör sig bakom en bil och efter att han tittat bakom skynket. Det behöver inte vara svårare än så. Alla senare vittnesmål som sett en person på andra gator behöver inte ha med MOP att göra överhuvudtaget.

Jag har alltid haft känslan att LJ medvetet inte sagt allt han såg där på David Bagares gata. Polisen misstänker det och är hårda mot honom i förhöret. Jag har nämnt det tidigare. Min mor arbetade den här kvällen på Tre Backar, krogen som LJ hade varit på innan han begav sig på Luntmakargatan söderut. Hon kände honom rätt så bra på den tiden eftersom han ofta brukade besöka Tre Backar på fredagar. Han var då (och är förmodligen än idag) en person som garanterat inte vill sticka ut och synas. En person man ganska lätt kan skrämma till tystnad. Ta teorin för vad den är.

Varför måste det vara så många inblandade? Blir LJ hotad redan på David Bagares gata?
Citera
2020-02-23, 13:18
  #123027
Medlem
FurirRevaers avatar
Ser dessutom på fotot att det är två baracker i längd efter varandra plus på höjden. Och den där runda tunnan som verkar vara minst två meter hög, som står på gaveln mot Luntmakargatan. Blir rejäl död vinkel som LJ inte har koll på.
Citat:
Ursprungligen postat av Jarvsofaks
Mmm, såg nu att LJ uppgett att han befann sig "några steg" in på Tunnelgatan.
Citera
2020-02-23, 13:19
  #123028
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av godhetsaposteln
Det är ju en realitet. KP har ju själv berättat att dessa walki-talkiemän inte vill prata med honom (och behöver tydligen inte heller berätta något). Alltså vet även KP att dessa finns.

Samtidigt säger sig kp ordagrant "ha koll på det avsnittet" (samtidigt som han säger att dom inte vill prata med honom). Det betyder att det kommit någon från en annan myndighet och talat om att dessa walki-talkimän är oskyldiga och inget som KP skall bry sig om. Längre än så kommer han inte för han saknar befogenhet.
Så då tar han ytterligare en sväng med CP, SE , Ca och ser om man har missat något...och nu läggs skiten ner.

Det bästa någon har skrivit i tråden den sista veckan är han som frågade om Lisbeth Palmes lögner skall komma fram i ljuset? Häpnar över hur någon kan finna stöd hos barnen Palme som är upprörda över att deras mamma inte blir trodd...

Det var jag som skrev om Lisbeths lögner. Jag är helt övertygad om att hon inte talar sanning om mordförloppet och utpekningen av Christer Pettersson.. Kanske något kan krypa fram nu när hon är död och Peterson verkar ha löst mordet.
Citera
2020-02-23, 13:22
  #123029
Medlem
I-van-Toers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Varför måste det vara så många inblandade? Blir LJ hotad redan på David Bagares gata?

Varför inte? Det kan vara ca 10 inblandade på plats och många fler som fick reda på sanningen hyfsat snabbt. Det förekommer maktkamper inom alla poliskårer. Det finns grupperingar som håller varandra om ryggen livet ut. Grupperingar från allt från patrull upp till SÄPO.

Får inte du känslan av alla intervjuer med LJ och hans vittnesmål att han är väldigt specifik ibland men lämnar ibland en massa luckor? Speciellt angående David Bagares gata.
Citera
2020-02-23, 13:22
  #123030
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jarvsofaks
Arbetsbarackerna sträckte sig inte över korsningen Tunnelgatan/Luntmakargatan. Om LJ stod i korsningen borde han sett om någon sprang in på Luntmakargatan?

Skiss

Foto

LJ stod dock mellan baracken och husfasaden, lämnar en blind vinkel på Skandiahusets baksida, där kan GM ha rört sig utom synhåll för LJ.
Citera
2020-02-23, 13:25
  #123031
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FurirRevaer
De skymmer sikten tillräckligt. Åtminstone om mördaren sniker runt hörnet där avfasningen är. Det är en hel baracklängd som LJ inte har koll på där han står på södra sidan.

Seriefiguren Furir Revär hade passat fint in i en militär konspiration att mörda Palme förresten

Citera
2020-02-23, 13:25
  #123032
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jarvsofaks
Arbetsbarackerna sträckte sig inte över korsningen Tunnelgatan/Luntmakargatan. Om LJ stod i korsningen borde han sett om någon sprang in på Luntmakargatan?

Skiss

Foto

Han står i det skedet inte i korsningen utan bakom barackerna och kan ha missat någon som vek av till vänster.
Citera
2020-02-23, 13:26
  #123033
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jarvsofaks
Mmm, såg nu att LJ uppgett att han befann sig "några steg" in på Tunnelgatan.

Ska försöka sammanfatta vad LJ uppger, taget från förhör av den 4/1 86.

- Han går söderut på Luntmakargatan, parallellt med Sveavägen.
- Ställer sig i hörnet Tunnelgatan / Luntmakargatan och funderar på om han ska fortsätta söderut på Luntmakargatan eller gå västerut till Sveavägen.
- Tittar längs med Tunnelgatan i östlig riktning (det kanske var till en viss gata i den riktningen han egentligen ämnade sig, vem vet)
- Hör två skott i snabb takt.
- Ser OP falla och hör LP skrika (av detta utgår jag från att han står på den norra delen av Tunnelgatan,annars borde han inte kunnat se vad som hände. Eller? Lite osäker. Vinkeln kanske var tillräcklig även på den södra delen av Luntmakargatan, trots barackerna)
- Ser GM springa mot sig
- Ställer sig (eller står kvar, vilket är vad han faktiskt säger) på den södra delen av Tunnelgatan, fortfarande vid korsningen.
- Ser någon komma springande. (Här får jag för mig att den inte står gömd BAKOM baracken, utan han står på den södra delen av Tunnelgatan med fri sikt mot Luntmakargatan, möjligen precis i hörnet bakom baracken)
- Ser GM komma springande, ser GM snett bakifrån (det talar väl för att LJ står precis i hörnet på baracken, annars borde han inte sett GM "snett" bakifrån)

Går inte vidare där.

Om vi nu tar LJ på orden finns mycket litet utrymme för GM att springa in på Luntmakargatan. Det hade krävt antingen att någon kommit springande från Luntmakargatan söderifrån (vilket LJ borde sett och hört) eller att någon kutat direkt efter GM från Tunnelgatan (knappast troligt att alla vittnen på Sveavägen missat den saken)

Alternativet är ju förstås att även LJ försöker verka mer heroisk än han var, och att han står och trycker bakom baracken längre än vad han säger.
Citera
2020-02-23, 13:30
  #123034
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av I-van-Toer
Varför inte? Det kan vara ca 10 inblandade på plats och många fler som fick reda på sanningen hyfsat snabbt. Det förekommer maktkamper inom alla poliskårer. Det finns grupperingar som håller varandra om ryggen livet ut. Grupperingar från allt från patrull upp till SÄPO.

Får inte du känslan av alla intervjuer med LJ och hans vittnesmål att han är väldigt specifik ibland men lämnar ibland en massa luckor? Speciellt angående David Bagares gata.

LJ måste alltså ha blivit hotad redan på David Bagares gata. Eftersom jag inte på nåt sätt tror på en stor konspiration med massa poliser så får jag inte ihop det. Dessutom, om LJ var hotad, varför ställer han då upp i media så ofta på senare år?

Om det är en konspiration så är den liten. Är knarkspanare inblandade så är det bara några få i gruppen som konspirerar till mordet.
Citera
2020-02-23, 13:31
  #123035
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cherryfive
Han står i det skedet inte i korsningen utan bakom barackerna och kan ha missat någon som vek av till vänster.

Möjligt är det, men inte sannolikt om vi köper hans historia. Se mitt inlägg ovan. Han kan i vart fall inte ha missat någon som kom springande söderifrån på Luntmakargatan och vi har ingen uppgift på att någon ska sprungit direkt efter GM, vilket skulle kunna vara den LJ då såg. Om inte LJ trycker där längre än han vill kännas vid, och ser SE springa förbi. Men det kräver, om nu SE:s uppgifter stämmer, att LJ inte heller då vågar sig fram utan väntar på att SE kutar tillbaka till Sveavägen och först DÅ ska LJ springa uppför trapporna och träffa Yvonne N. Det blir för många antaganden för att den varianten ska gå ihop. Och varför springa uppför trapporna och irra runt däruppe en stund, om han nu bara vill gömma sig?
Citera
2020-02-23, 13:32
  #123036
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FurirRevaer
Jag har läst förhören mef LJ och han pressas rätt rejält. Det framgår mellan raderna att utfrågarna är lite misstrogna till hans berättelse. Alltifrån vad han gjorde innan han kom dit, varför han stannade just vid barackerna, vad för slags 'grej' som han uttryckte sig, han hade i sin väska. Det finns en möjlighet att personen som sprang i trappan varit i sällskap med LJ. Och att anledningen till att de stod där inte var något LJ ville kännas vid. Jag vet inte vilken anledning det skulle varit och vill inte spekulera om det.

En reflektion är att om du läser det andra förhöret med LJ från den 4 mars så är han helt säker på att han såg en man som gick in mellan bilarna på David Bagares gata. Det blir i nästa förhör (4 april) jag e osäker, typ såg axlar och huvud. Men det är precis efter att han pressats rätt hårt angående sin väska, han är nog rätt skärrad då och inte så säker på nåt. Det har nu blivit till att han tyckte nåt rörde sig vid presenningen, men det är ju egentligen inte alls vad han initialt sa.

Jag tänker på KP som sa att försök minnas vad vittnena säger. Om han verkligen såg någon där som sen försvann så måste personen ha smitit in i ett trapphus. Men frågan är om LJ verkligen såg någon eller om han trodde han såg nån, och det kan nog bara själv svara på.

Bladet som är märkt 482.
http://www.itdemokrati.nu/page36am1.html
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in