Citat:
Ursprungligen postat av
Krmkr
Det tror jag med...
Deras förhållande började nog inte den 18/4
Men tror du seriöst att Stefan hade accepterat att Sillen (hans polare) pippade med hans ex-fru.
På riktigt.
Aldrig att Stefan visste detta...
DÅ hade vi haft 3 mord.
Jag tror numer att Sillen och HD:s relation hade inverkan på hur SD såg på HD och sin relation; att detta fick SD att inse att han på riktigt riskerade att förlora HD. För i SD:s hjärna tror jag att han inte såg det som så slutgiltigt innan det.
SD har dock inte gett upp helt ändå. HD är den han vill ha tillbaks. De har barn ihop, och han vill få tillbaks allt det som han förlorat (huset, gemenskapen). Därav blir aldrig HD hans måltavla.
Däremot blir LW det. För hon är i vägen, och kanske det även är så att HD gett SD signaler om att "om LW inte fanns, så finns det en möjlighet." Dessutom så har SD tänkt tanken förut; "att bli av med henne för alltid skulle vara så jävla skönt" (påhittat citat från mig).